Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore Merkez Bankası Faiz Oranını %0,50 Seviyesine Çekti

Salgınla mücadelede başarı örneği gösteren Güney Kore, faiz oranını 25 baz puan düşürerek, %0,50 ile rekor seviyeye indirdi.
Güney Kore Merkez Bankası Faiz Oranını %0,50 Seviyesine Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

51 milyon nüfuslu Güney Kore, Asya’nın en büyük dördüncü ekonomisi konumunda. Şu ana kadar 269 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede 11 bin 344 aktif vaka bulunuyor. 10 bin 340 kişi tedavi olup sağlığına kavuşurken, dün 40 yeni vaka bildirildi.

Salgının en fazla arttığı tarihler Şubat sonu Mart başı olarak görülüyor. 3 Mart‘ta 851 vaka ile pik yaptıktan sonra sürekli düşüş gösteren vakalar başarılı kontrol mekanizması sayesinde büyük oranda azalmıştı.

Ancak 27 Mayıs‘ta son 50 günün en yüksek vakası bildirildi. Diğer birçok ülke gibi Güney Kore de salgınla mücadelede büyük çaba gösteriyor. Ekonomistler 2008 finansal krizinden bile daha fazla etkileneceğini söylüyor. Bu doğrultuda Merkez Bankası faiz oranlarını düşürdü.

Güney Kore Merkez Bankası politika faizini %0,50 ile rekor düzeyde düşük seviyeye indirdi.
Güney Kore Faiz Oranları
Kaynak: Investing

Bankanın faiz oranı 2000’li yıllarda %5 seviyesindeydi. Aradan geçen zaman zarfında dönem dönem %2,5 ila %5 arasında gidip gelen faiz oranı 27 Mayıs toplantısında %0,50 seviyesine çekildi. Bir önceki oran olan %0,75’ten 25 baz puanlık indirim uygulandı.

Bankanın faiz oranı 2019’un son toplantısında %1,25 olurken Ocak ve Şubat toplantılarında faizlerde değişikliğe gidilmemişti. 16 Mart toplantısında 50 baz puanlık indirim uygulandıktan sonra %0,75’e indirilmiş ve düne kadar da bu seviyede kalmıştı.

Güney Kore Coronavirüs Vakaları
Kaynak: Worldometer

Güney Kore’nin gayrisafi yurt içi hasılasında pandemi etkisi ile 2020 yılında küçülme bekleniyor. Bu doğrultuda ekonomistlerin geneli Merkez Bankası toplantısından 25 baz puanlık indirim bekliyordu.

Kore Merkez Bankası başkanı Lee Ju-yeol, piyasaları istikrarlı bir hale getirmek için hazine bonolarını aktif olarak almayı planladıklarını, politika faiz oranının şu an etkili alt sınıra çok yakın olduğunu söyledi.

Meritz Securities stratejistlerinden Yoon Yeo-sam, bankanın elinden geleni yaptığını, son faiz indiriminin ardından sırada %0,25 beklentisinin oluştuğunu söyledi.

Banka 2020 gayrisafi yurt içi hasıla tahminlerini %2,1 büyümeden, %0,2 küçülmeye revize etti.
Güney Kore Ekonomik Büyüme
Kaynak: Trading Economics

Bu oranın 1998 yılından bu yana en büyük daralma olacağı biliniyor. Güney Kore GSYİH 2019 yılında %2 oranında büyümüştü. 1.720.489 milyon dolar gerçekleşen GSYİH, 196 ülke arasında 12. sıraya yerleşmesini sağladı. Ancak 2020’nin ilk çeyreğinde pandeminin etkisiyle %1,4 oranında daraldı.

Salgından etkilenen işletmelere destek olmak için hükümetle birlikte çalışan Güney Kore Merkez Bankası, şu ana kadar piyasaya 245 trilyon won destek sundu. 197,9 milyar dolara denk gelen bu miktar GSYİH’nin %12,8’ini oluşturuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu