Yatırım yapmaya başla!

Güney Kore Merkez Bankası Büyüme Riskleri Artarken Faizi Sabit Tuttu!

Güney Kore’nin merkez bankası, yaygın olarak beklenen bir kararla faiz oranları sabit tuttuğunu açıkladı. Detaylar haberimizde;
Güney Kore Merkez Bankası Büyüme Riskleri Artarken Faizi Sabit Tuttu!

Güney Kore’nin merkez bankası, yaygın olarak beklenen bir kararla faiz oranlarını sabit tuttuğunu açıkladı. Politika yapıcılar odaklarını düşen ihracattan ve yavaşlayan küresel büyümeden kaynaklanan artan baskıyla kaşı karşıya kalan ekonomilerini desteklemeye yöneltmişlerken gelen karar analistleri şaşırtmadı.

Keza analistlerin çoğunluğu 2017 sonundan bu yana politika faizini iki kez yükselttikten sonra merkez bankasının 2019 boyunca sabit kalacağını öngörüyordu ki ihracattaki zayıflık ve yok olan işler politika yapıcıları tetikte tutuyordu. Neticede Kore Bankası, bugün faiz oranlarını sabit tutarak önceliğinin azalan ihracat ve yavaşlayan küresel büyüme kaynaklı baskı altındaki ekonomiyi desteklemek için oranları sabit bırakmayı tercih etti.

Buna göre Kore Bankası’nın para politikası komitesi, yedi günlük repo faizini Reuters anketindeki 11 analistin tahminine paralel olarak yüzde 1.75 seviyesinde tuttu.

Güney Kore Merkez Bankası 7 Günlük Repo Faizi Yüzde 1.75Öte yandan, yatırımcılar Vietnam, Hanoi’deki ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasındaki yüksek riskli zirveye odaklandıkları için piyasalar Kore Bankası’nın kararını pek umursamadı. Keza analistler de 2017 sonundan bu yana politika faizini iki kez yükselttikten sonra Güney Kore’nin merkez bankasının 2019 boyunca sabit kalacağını öngörüyordu ki ihracattaki zayıflık ve yok olan işler nedeniyle politika yapıcılar ihtiyatlı davranıyordu.

Öte yandan, Kore Bankası’nın ihtiyatlı duruşu küresel emsallerininkilerle benzer bir değişimi yansıtıyordu.

Güney Kore Merkez Bankası İhtiyatlı Duruşu Emsalleri Yansıtıyor ABD Federal Rezervi geçen ay ülkedeki sıkılaştırma döngüsünün durmasına işaret ederken, Japonya, Avustralya, Hindistan ve Filipinler’deki politika yapıcılar artan ekonomik riskleri frenlemek için daha fazla güvercin tonlu yaklaşıma yönelmişti. Diğer taraftan, Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisi halihazırda Çin’deki yavaşlamadan ve ABD-Çin savaşından etkilenirken, büyüme 2018’de altı yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Kore Bankası’nın yüzde 2 hedefini izleyen enflasyonla ilgili artırım için yerel dava da zayıflamıştı.

Kore Bankası Politika Faizi Değişikliğe Gitmedi Tüketici fiyat endeksi büyümesi Ocak’ta bir yıl öncesine kıyasla yılın en düşük seviyesine ulaşarak yüzde 0.8’i görmüştü. Kore Bankası’nın faiz kararını açıklamasının ardından görüş bildiren Daishin Securities’ten sabit gelir analisti Kong Dong-rak; “Ekonomik göstergelerin karışık bir görünüm vermesiyle, pek çok kişi duyarlılığın kötüye gittiğini kabul ediyor dolayısıyla politika yapıcılar bekle gör modunda.

Kore Bankası finansal istikrarı sağlayacağını açıkça belirttiğinde, bir süre bankanın politika faizlerini düşürdüğünü görmek zor olacak.” dedi. Güney Kore’nin merkez bankası başkanı Lee Ju-yeol, defalarca ekonomideki önemli bir düşüşün olası bir senaryo olmadığını dile getirse de Ocak ayında banka, bu yılki büyüme tahminini 2012’den bu yana en düşük olan yüzde 2.6’ya düşürmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum