Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore MB, 2. Çeyrekte Daha Hızlı Düşüş Bekliyor

Güney Kore Merkez Bankası, ilk çeyrekte ekonominin beklenenden daha az küçüldüğünü açıklarken ikinci çeyrekte daha derin daralma olacağını tahmin etti.
Güney Kore MB, 2. Çeyrekte Daha Hızlı Düşüş Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore Merkez Bankası, ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının Ocak-Mart döneminde üç ay önceye kıyasla yüzde 1,3 daraldığını açıkladı.

Yapılan revizasyon, Güney Kore’nin ilk çeyrekte yüzde 1,4’lik daraldığını gösteren önceki veriden daha iyi olsa da yüzde 1,3’lük daralma 2008’in son üç ayında kaydedilen yüzde 3,3’lük düşüşten bu yana en büyük çeyreklik düşüşü temsil etti.

Geçen yılın aynı dönemine göreyse reel GSYH Ocak-Mart döneminde yüzde 1,4 oranında genişledi. Mayıs’ın son haftasında faizi yüzde 0,50’ye çeken Güney Kore Merkez Bankası (BOK), Nisan-Haziran dönemi içinse çok daha kasvetli bir tablo çizdi.

Güney Kore ilk çeyrek GSYİH verisini yukarı yönlü revize etse de yüzde 1,3’lük daralma, 2008’in son üç ayında kaydedilen yüzde 3,3’lük düşüşten bu yana en büyük çeyreklik düşüşü temsil etti.
Güney Kore İlk Çeyrek Revize Etti
Görsel Kaynak: Pulse News Korea

Kurum 2020’nin ikinci üç aylık döneminde yerel ekonominin üç ay önceye kıyasla yüzde 2’den fazla küçülmesini beklediğini bildirdi.

The Korea Herald’ın haberine göre BOK Yetkilisi Park Yang-su; “Geçen yılın üç aylık büyüme oranları ile ilk çeyreğin büyüme oranları göz önüne alındığında, bu yılın ikinci çeyreğindeki büyüme oranının 2 yüzde aralığında düşeceği tahmin ediliyor” dedi.

Nitekim ilk çeyrekte Güney Kore, neredeyse tüm ekonomik ve endüstriyel sektörlerde ciddi bir düşüş yaşadı. Üç ay öncesine göre ihracatı yüzde 1.4, ithalatı yüzde 3,6 düştü. İmalat sektörünün üretimi yüzde 1, hizmet sektörünün üretimi ise yüzde 2,4 oranında geriledi.

Özel tüketim, 1998 Asya mali krizinin ilk çeyreğinden bu yana en keskin düşüşe işaret ederek, Covid-19 etkisiyle yüzde 6,5 düştü.

Güney Kore 2008 Bu Yana İlk Çeyreklik DaralmaMerkez bankası bu duruma atıfta bulunarak mal ve hizmet harcamalarındaki düşüşle yüzde 6,5’lik gerileme yaşandığını; yarı iletkenlerdeki artışa rağmen motorlu taşıtlar ve makinelerdeki düşüş nedeniyle ihracatın yüzde 1,4 gerilediğini belirtti.

Ham petrol ve motorlu kara taşıtları ithalatındaki düşüş nedeniyle ithalatın da yüzde 3,6 oranında azaldığını ekledi. Tek rahatlama, üç ay önceye kıyasla yüzde 1,4 artan hükümet harcamalarından geldi.

Ülke halihazırda ekonomiyi desteklemek için iki ek bütçe elde etmişken, tarihinin en büyüğü olacağı söylenen üçüncü bir bütçe daha istiyor. Yine de merkez bankası, artan hükümet harcamalarının Asya’nın dördüncü büyük ekonomisinin büyümesini sürdürmek için yeterli olmayacağına inanıyor.

2020 görünümünü Şubat ayındaki yüzde 2,1’lik büyüme tahmininden sert bir şekilde düşürerek yüzde 0,2 daralma tahmininde bulundu. Ayrıca COVID-19 pandemisinde zirveye ikinci çeyrekte değil, üçüncü çeyrekte veya daha sonra ulaşılması gibi şu anda beklenenden daha kötü koşullarda, ekonominin bu yıl yüzde 1,8 küçüleceğini ekledi. Bu arada hükümet Pazartesi günü, kendi büyüme görünümünü geçen yılın sonundaki yüzde 2,4 tahmininden yüzde 0,1’e düşürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu