Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faizi Rekor Düşük Seviyede Tutan Güney Kore MB’ye Göre Belirsizlikler Arttı

Mayıs ayında faiz oranını tüm zamanların en düşük seviyesine çeken Güney Kore Merkez Bankası, bugün beklentilerle uyumlu olarak oranda değişikliğe gitmedi.
Faizi Rekor Düşük Seviyede Tutan Güney Kore MB’ye Göre Belirsizlikler Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore Merkez Bankası (BOK), uzatmalı koronavirüs salgını ve yükselen konut fiyatları nedeniyle artan ekonomik belirsizliklerin ortasında kilit faiz oranını rekor düşük seviyede bıraktı.

BOK, hanehalkı borcunun hızlı büyümesiyle ilgili endişelerini de ile getirirken faiz oranı üçüncü kez yüzde 0,5’te sabit bırakıldı. Ağustos ayında BOK, yeni koronavirüs vakalarındaki alevlenmenin etkilerini gerekçe göstererek kilit oranını dondurmuş, Temmuz ayında da değişikliğe gitmemişti.

Salgın hastalıktan etkilenen ekonomiyi desteklemek için Güney Kore Merkez Bankası, Mayıs ayında acil bir faiz indirimi yaparak oranı tüm zamanların en düşük seviyesine çekmişti.

Güney Kore MB, Asya’nın en büyük dördüncü ekonomisinin, ihracatın iyileşmesiyle birlikte kademeli olarak toparlanacağını ancak görünüme ilişkin belirsizliklerin yükselmiş göründüğünü söyledi.
Güney Kore Ekim Faiz
Kaynak: Trading Economics

Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Lee Ju-yeol, online bir basın toplantısında; “Virüs vakalarındaki yeniden canlanma ve Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki derinleşen ticaret gerilimlerinin ışığında, büyüme yolundaki belirsizlik her zamankinden daha yüksek, merkez bankası, COVID-19 salgınının etkileri zayıflayana ve yerel ekonomi toparlanana kadar destekleyici para politikası duruşunu sürdürmeyi planlıyor” dedi.

Şu an için politika faizinde yakın bir değişiklik olmayacağının sinyalini verdi. Faizin sabit bırakılması, virüs vakalarındaki son yavaşlamaya rağmen ekonomik belirsizlik artarken ve varlık piyasalarında patlama yaşanırken geldi.

Ağustos ayında BOK, virüs vakalarındaki yeniden canlanmanın etkisine atıfta bulunarak 2020 büyüme görünümünü beklenenden daha keskin bir şekilde yüzde 1,3’e çekmişti.
Güney Kore Toplam Vaka
Kaynak: Worldometers

Ve Eylül sonlarında yapılan açıklamada, Güney Kore Merkez Bankası’nın ekonomi tahminini düşürmeye ihtiyaç duymadığı bildirilmişti. Öte yandan Güney Kore ekonomisi, Ocak-Mart döneminde çeyreklik bazda %1,3 küçüldükten sonra, üç ay öncesine göre ikinci çeyrekte %3,2 küçülerek resesyona girmişti.

Virüs salgını sırasında insanlar mağazalara gitmekten kaçındığından özel tüketim yavaş kaldı. Ülkenin yeni virüs vakaları, 14 Ağustos’tan bu yana bir aydan fazla süredir üç haneli rakamlarda seyrediyordu.

Haftalar süren daha sert virüs engellerinin arkasında günlük enfeksiyonlar yavaşlasa da son günlerde virüs vakaları 100 civarında kaldı. Sağlık yetkililerine göre, Çarşamba günü Güney Kore 53 yerel enfeksiyon da dahil olmak üzere 84 COVID-19 vakası daha bildirdi ve toplam vaka yükünü 24.889’a yükseltti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu