Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Kore MB 2020 Tahminini Artırırken Faiz Değiştirmedi

Faizi %0,5 ile rekor düşük seviyede tutan Güney Kore Merkez Bankası, 2020 için ekonomik büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti.
Güney Kore MB 2020 Tahminini Artırırken Faiz Değiştirmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güney Kore Merkez Bankası (BOK) Perşembe günü, ekonominin 2020’de (üç ay önce tahmin edilenden 0,2 puan daha yüksek) yüzde 1,1 küçülmesini beklediğini açıkladı. Güney Kore MB, Ağustos ayında 2020 için GSYİH büyüme tahminini düşürerek yüzde 1,3’lük küçülme öngörmüştü.

Eylül ayında ise hükümetin koronavirüs vakalarındaki artışı engellemek için daha sert kısıtlamalar uygulamasına rağmen mevcut ekonomik büyüme tahminini korumasıyla dikkat çekmişti.

O zaman Direktör Kim Woong; “Bankanın önceki tahmininden bu yana, özellikle herhangi bir değişiklik gerektiren herhangi bir ekonomik gösterge yoktu” ifadeleriyle açıklamada bulunmuştu. Bugün ise Güney Kore GSYİH tahminini yükseltmesiyle gündeme geldi.

BOK, enflasyona göre ayarlanan reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 2021’de yüzde 3 büyüyeceğini tahmin etti ki bu da Ağustos sonundaki bir önceki tahminin 0,2 puan üzerindeydi.

Reel GSYİH, COVID-19 salgınının ekonomik yansıması nedeniyle ilk çeyrekte yüzde 1,3 ve ikinci çeyrekte yüzde 3,2 oranında küçülerek ekonomiyi resesyona sokmuştu.
Güney Kore MB 3ç20
KAYNAK: BOK

Ancak üçüncü çeyrekte Güney Kore ekonomisi beklentileri aşarak büyümeye geri döndü. Ve yüzde 1,9’luk çeyreklik büyüme BOK’un ekonomi tahmininde yukarı yönlü bir revizyona yol açtı. Ülkenin GSYİH’si verilerin derlenmeye başlanmasından bu yana yalnızca iki kez daralma yaşamış, bunlar 1980 ve 1998’deki sırasıyla yüzde 1,6 ve yüzde 5,1 düşüşler olmuştu.

GCM Yatırım Banner

BOK Başkanı Lee Ju-yeol, bankanın faiz belirleme toplantısının ardından online bir basın açıklamasında ekonomik gerilemenin çoğunun COVID-19 salgınının hafifleyeceğini tahmin edildiği gelecek yılın sonuna kadar hafifletilebileceğini söyledi.

Ancak Lee, COVID-19’un son yükselişini ve hükümetin sıkılaştırılmış karantina düzenlemelerini gerekçe göstererek ekonominin henüz tam bir iyileşme sürecine girmediğini de belirtti.

Hükümet, beş kademeli sosyal mesafe ilkelerini Salı gününden itibaren Seul bölgesinde üçüncü en yüksek seviye 2’ye yükseltti ve özellikle küçük işletme sahipleri olmak üzere hizmet sektörüne sert bir darbe indirdi.
Güney Kore Covid
Kaynak: Worldometers

Seviye 2 kurallarının restoranların akşam 9’a kadar yemek servisine, daha sonra paket servis ve teslimata izin verdiği aktarıldı. Kuaför, spor salonu, özel etüt, internet cafe ve hamam gibi kalabalık alanlar sınırlı kapasiteye tabiyken hahve dükkanlarında ve kafelerde sadece paket servis ve teslimat yapılmasına izin verildiği eklendi.

Xinhua’nın haberine göre Güney Kore son 24 saatte 583 daha fazla COVID-19 vakası bildirdi ve toplam enfeksiyon sayısını 32.318’e yükseltti.

Günlük vaka sayısı, 3 Mart’tan bu yana 268 ile en yüksek seviyeye ulaştı. COVID-19’un yeniden canlanmasından kaynaklanan ekonomik gerilemeyle mücadele etmek için BOK, gösterge faiz oranını tüm zamanların en düşük seviyesi olan %0,5‘de değiştirmeden bıraktı.

Merkez bankası ekonomik görünüm raporunda ülke ihracatının 2020’de yüzde 1,6 düşeceğini, ihracatın gelecek yıl yüzde 5,3 artacağını öngördü.

Giden sevkiyatın, toparlanan küresel ekonomi ve ticaretle birlikte toparlanma eğilimini sürdüreceğini tahmin etti. Özel tüketimin ise bu yıl, Ağustos sonundaki önceki görünümden 0,4 puan daha düşük, yüzde 4,3 düşeceğini tahmin etti.

Tesis yatırımının 2020’de yüzde 5,7, 2021’de yüzde 4,3 artacağı tahmin edilirken inşaat sektöründeki yatırımların bu yıl yüzde 0,7 düşmesi ve gelecek yıl yüzde 0,5 artacağı tahmin edildi. İş sayısının, önümüzdeki yıl 130.000’e yükselmeden önce bu yıl 200.000 kişi azalması beklenirken tüketici fiyatları endeksinin 2020’de sırasıyla yüzde 0,5 ve 2021’de yüzde 1,0 artması beklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın