Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Güney Kore Kripto Para Yoluyla Vergi Kaçıran Yatırımcıların Peşine Düştü

Güney Kore’de artan suç faaliyetleri, hükümeti kripto para ticaretine yönelik denetimlerini artırmasına neden oluyor.
Güney Kore Kripto Para Yoluyla Vergi Kaçıran Yatırımcıların Peşine Düştü

Kripto piyasasında fiyatlar yükselirken, diğer taraftan suç faaliyetlerinde artış yaşanıyor. Güney Kore vergi dairesinin vergilendirmeyi önlemek için varlıkları sanal para birimlerinde saklayan 2.400 kişiyi yakaladığı bildirildi.

Ulusal Vergi Servisi, dijital para borsalarından toplanan verilere göre Bitcoin , Ethereum ve XRP’de varlıkları saklayan 2.416 vergi suçlusunu gözaltına aldı. Resmi kaynaklara göre bu gizli varlıkların toplamı 32.24 milyon dolar değerinde.

Dolandırıcılığa Karşı Denetimler Artıyor

Dolandırıcılığa Karşı Denetimler Artıyor

Soruşturma, ödenmemiş vergilerde 10 milyon won’un üzerinde olan insanları hedef aldı ve gizli varlıklar nakit ve tahvil şeklinde kurtarıldı. Vergi dairesi, daha fazla vergi ödemesinden kaçındığı iddia edilen bu kişilerin 222’si hakkında daha fazla soruşturma başlattı. Ülkedeki Gyeonggi Eyaleti hükümeti, kripto tabanlı çok amaçlı pazarlama planları ve dolandırıcılığı önlemek adına yoğun bir baskı uygulandığını açıkladı.

Ülkelerdeki baskıya rağmen, kripto para piyasasındaki oynaklığın artması nedeniyle artan çevrimiçi dolandırıcılık vakaları olduğu belirtiliyor. Kriptodaki yatırım değeri 2021’de 1.59 milyona yükselirken, işlemler günde ortalama 8 trilyon won oldu. Bu, 2020’ye göre sekiz katlık bir artış olduğunu gösteriyor ve bölgedeki kripto paranın popülerliğini vurguluyor.

Kripto para ön plana çıktıkça dünyanın farklı yerlerinde yasadışı faaliyetlerin sayısı arttı. Güney Kore Yüksek Mahkemesi Mayıs 2018’de kripto para birimlerinin maddi olmayan varlıklar sınıfına ait olduğuna ve el konulduğuna karar vermişti.

Ortaya çıkan son raporda, “Son soruşturma, anti-sosyal vergiden kaçınma konusundaki baskıyı güçlendirmeye yönelik devam eden çabalarımızın bir parçasıydı. Yüksek düzeyde vergi kaçırma vakaları yakalayacak ve bunların gizli mülklerini hızla geri alacağız.” ifadeleri dikkat çekti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum