Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Koreliler Kripto Paraya Gelecek Vergiyi Destekliyor

Yapılan bir anket tartışma yaratan vergi yasasının desteklendiğini gösteriyor.
Güney Koreliler Kripto Paraya Gelecek Vergiyi Destekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paraların popüler hale gelmesi ile beraber dünyanın pek çok yerinde çeşitli düzenlemeler ve vergiler konuşuluyor. Güney Kore’de son dönemde yürürlüğe girmesi beklenen kripto paralara yönelik vergi yasası yoğun konuşulan konular arasında yer alıyor.

Güney Kore merkezli anket firması Realmeter tarafından anket, 500 katılımcının %53,7’sinin Ocak 2022’de yürürlüğe giren kripto vergi yasasına destek verdiğini ortaya koyuyor. Ülkedeki en aktif kripto yatırımcı grubunu oluşturan 20’li yaşlarındaki katılımcıların büyük bölümü ise vergilere karşı çıkıyor.

Genç Kitle Vergiye Karşı

Genç Kitle Vergiye Karşı
Kaynak: Realmeter

Güney Koreli milletvekili Kwon Eun-hee tarafından derlenen rakamlar, 20-29 yaşları arasındaki tahmini 2,35 milyon kripto tüccarının ülkedeki dört büyük kripto borsasında yatırım yaptığını gösteriyor. Bu borsalar Bithumb, Upbit, Korbit ve Coinone olarak sıralanıyor.

Anketin detayları, 20 ila 29 yaşları arasındaki katılımcıların %47,8’inin kripto vergi planına karşı olduğunu gösterdi. Maliye bakanı Hong Nam-ki yakın zamanda kripto vergi rejimini kaçınılmaz olarak nitelendirmişti. Bununla birlikte, Güney Kore’deki bazı kripto para birimi yatırımcıları, dijital para birimlerine vergi uygulanmasına karşı çıkıyor.

Yasa yaklaşık 2.2 milyon doları aşan ticari karlar üzerinden %20’lik bir sermaye kazancı vergisini mümkün kılıyor. Nisan ayında başbakan adayı Kim Boo-kyum, Güney Kore’deki kripto para birimi endüstrisi katılımcıları arasında artan muhalefetin ortasında kripto vergi yasasını inceleyeceğini açıklamıştı.

Dijital para ticareti üzerindeki vergiler, Güney Koreli makamların birkaç kripto düzenlemesinden yalnızca biridir. Mart ayında, Finansal Hizmetler Komisyonu, finansal raporlama kurallarını kripto para birimi işlerini içerecek şekilde değiştirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu