Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore, Kripto Para Borsalarındaki Varlıklara El Koyacak Düzenleme Hazırlığında

Hükümet vergi kaçakçılarının kripto varlıklarını doğrudan kişisel cüzdanlarından ele geçirme yeteneğini güçlendirme önerileriyle vergi tabanını genişletmenin yollarını arıyor.
Güney Kore, Kripto Para Borsalarındaki Varlıklara El Koyacak Düzenleme Hazırlığında
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore kripto para piyasasına yönelik düzenlemeleri ve kısıtlamaları ile biliniyor. Yasal düzenleyiciler, vergi makamlarının vergi kaçakçılarının kripto varlıklarına doğrudan dijital cüzdanlarından el koyabilmeleri için vergi kodlarını gözden geçirmeyi sağlayacak düzenleme üzerinde çalışıyor.

Rapora göre, teklif ülkenin vergi sisteminin daha geniş, yıllık incelemesinin bir parçasını oluşturuyor. Düzenleyiciler bu yıl içerisinde toplamda 16 vergi kanununu değiştirmeyi planlıyor.

Varlıklı Bireylere Vergi Artacak

Bu revizyonlar, kara para aklama ve vergi kaçakçılığını engellemenin yanı sıra varlıklı bireylere ve holdinglere daha yüksek vergileri uygulamayı içeriyor. Yetkililer, merkezi borsalar aracılığıyla erişilebilen kripto varlıklarına zaten el koyabilirken, revizyonlar bunu bireylerin kişisel cüzdanlarına el koyma yetkisi veriyor.

Maliye bakanlığının tüm önerileri 3 Eylül’e kadar meclise sunacağı bildiriliyor. Daha önce bildirildiği üzere hükümet, 1 Ocak 2022’den itibaren Bitcoin ve kripto kârlarına %20 vergi uygulamaya hazırlanıyor.

Güney Kore hükümeti ayrıca, Seul dışında işçi çalıştıran şirketlere yönelik vergilerin artırılmasını ve ülkeye üretim kapasitelerini geri getiren şirketler için kurumlar gelir vergilerinin düşürülmesini öneriyor.

Seul vergi kurumları, Nisan ayında ödenmemiş vergileri olan bireylerden ve şirket yöneticilerinin, 22 milyon dolarlık kripto parasına el koymuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%