Yatırım yapmaya başla!

Güney Kore ile Japonya Arasındaki Ticari Gerilim Samsung Galaxy Note 10 Üretimini Olumsuz Etkiliyor

Son günlerde Güney Kore ile Japonya arasında yaşanan ticari sorunlar, üretim aşamasında olan yeni amiral gemisi Galaxy Note 10’un işlemci tedarikini olumsuz etkiliyor.
Güney Kore ile Japonya Arasındaki Ticari Gerilim Samsung Galaxy Note 10 Üretimini Olumsuz Etkiliyor

Akıllı telefon pazarında en büyük paya sahip olan Samsung, her yıl geliştirdiği yeni amiral gemileri ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Şirketin özellikle S ve Note serileri ile sektöre yön verdiğini söylemek mümkün. Güney Koreli teknoloji devinde yakın zamanda tanıtılacak olan Galaxy Note 10’un heyecanı hakim.

Büyük ekran meraklılarına hitap eden ve iş insanları tarafından sıkça kullanılan Galaxy Note 10, şu sıralarda üretim aşamasında. Şirketin 7 Ağustos tarihinde düzenlenecek olan etkinlikte yeni amiral gemisini tanıtması bekleniyor. Ancak yaşanan bazı gelişmeler Galaxy Note 10 için olumsuz durumların varlığını gösteriyor.

Bilindiği üzere son dönemde ülkeler arasında ticari gerilim haberlerine sıkça denk geliyoruz. Bu gerilimlerden birisi ise Güney Kore ile Japonya arasında yaşanıyor. Uzmanlar iki ülke arasındaki olumsuz ilişkilerin Galaxy Note 10’un üretimini olumsuz etkilediğini söyledi.

Galaxy Note 10 için Gerilim Etkisi

Galaxy Note 10 için Gerilim Etkisi

Dünyanın iki büyük teknoloji ülkesi Japonya ve Güney Kore arasında ticari sorunların yaşandığı biliniyor. Bu ülkeler arasında yaşanan sorunlar hiç kuşkusuz sektörün önde gelen teknoloji şirketlerini de etkisi altına alıyor. Son haberler bunun en net örneğinin üretim aşamasında olan Galaxy Note 10 modelinde olduğunu gösteriyor.

Samsung’a yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Exynos işlemcilerin üretim hedefinde yüzde 10’a varan azalma söz konusu. Galaxy Note 10’un kapağının altında olması beklenen işlemcinin üretiminde bir kayıp söz konusu ve bu kaybın önümüzdeki ay içerisinde kapatılması planlanıyor. Uzmanlar Samsung, ürettiği ürünlerde kullanılan malzemelerin yüzde 90’ını Japonya’dan aldığını ifade ediyor.

Güney Kore ve Japonya arasında yaşanan olumsuz ticari gündem ise iki ülke arasındaki ürün tedariğini olumsuz etkiliyor. Gelen haberler şu günlerde seri üretim aşamasında olan Galaxy Note 10’un en çok etkiyi gördüğü yönünde. Söylentilere göre Japonya, söz konusu işlemcinin üretiminde kullanılan hammaddelerin ihracatına sınırlama getirdi. Samsung’un bu süreç içerisinde Note 10 üretimine yönelik yeni kararlar alabileceği gelen haberler arasında.

Aksamalara Rağmen Tanıtım Tarihi Değişmeyecek

Aksamalara Rağmen Tanıtım Tarihi Değişmeyecek

Ticari gerilimler sonucu üretimi yavaşlayan Galaxy Note 10’un tanıtım tarihinin aksayıp aksamayacağı merak edilen bir konu oldu. Ancak Samsung konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Aksi bir açıklama gelmemesi halinde yeni amiral gemisi Galaxy Note 10’un 7 Ağustos tarihinde düzenlenecek olan etkinlikte tanıtılması bekleniyor.

New York’ta yapılacak olan tanıtımın ardından ilk olarak 23 Ağustos tarihinde ABD ve Güney Kore’de kullanıcılara sunulması bekleniyor. İlerleyen günlerde ülkemizde de olmak üzere tüm dünyada Samsung’un yeni amiral gemisinin son kullanıcıya ulaşması planlanıyor.

Gelen bazı haberlere göre telefonun Avrupa’da 256 GB olan modelinin 999 Euro fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Bir üst model olan Galaxy Note 10+’ın ise 1.149 Euro olacağı tahmin ediliyor. Ülkemizdeki fiyatı ise vergiler eklendiğinde 7500 TL ile 8 bin TL olması yüksek ihtimal dahilinde.

Ticari Gerilimde Son Durum

Ticari Gerilimde Son Durum

Güney Kore ile Japonya arasında yaşanan ticari gerilim uzmanların radarında kalmaya devam ediyor. Gerilim ilk olarak Güney Kore Yüksek Mahkemesi’nin Japon otomotiv devi Mitsubishi’yi kendi vatandaşlarını ikinci dünya savaşında zorla çalıştırmakla suçlamış ve maddi tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Japonya cephesinde bu karar tepki çekmiş ve Güney Kore’ye bir takım ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı. Bu yaptırımlar yarı iletken ve akıllı telefon ekranlarında kullanılan hammaddeleri kapsıyor.

Güney Kore ise Japonya’ya karşı hamlede bulundu ve Japonya’ya seyahat yasağı kararı aldı ve Japon mallarını boykot etmeye başladı. Gelen son haberler Güney Kore merkezli şirketlerin Japonya’ya olan bağımlılığını azaltmak adına ABD pazarında yeni arayışlar içinde olduğu yönünde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum