Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore MB, Ekonomi Tahminini Düşürmeye İhtiyaç Duymuyor

Güney Kore Merkez Bankası, hükümetin koronavirüs vakalarındaki artışı engellemek için daha sert kısıtlamalar uygulamasına rağmen mevcut ekonomik büyüme tahminini korudu.
Güney Kore MB, Ekonomi Tahminini Düşürmeye İhtiyaç Duymuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore Merkez Bankası (BOK) Salı günü yaptığı açıklamada, hükümetin koronavirüs vakalarındaki yeni artışı engellemek için daha sert sosyal mesafe önlemleri uyguladıktan sonra bile mevcut ekonomik büyüme tahminlerini düşürmeye gerek görmediğini söyledi.

Bankanın araştırma departmanı genel müdürü yapılan online bir basın açıklamasında; Güney Kore ekonomisinin şu anda merkez bankasının büyüme tahminlerini karşılama yolunda ilerlediğini dile getirdi.

Direktör Kim Woong; “Bankanın önceki tahmininden bu yana, özellikle herhangi bir değişiklik gerektiren herhangi bir ekonomik gösterge yoktu” ifadeleriyle dikkat çekti.

Ağustos sonlarında Güney Kore MB, büyüme görünümünü keskin bir şekilde aşağı yönlü revize etmişti.
Güney Kore 2Ç20 GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Önceki yüzde 0,2’lik tahminini, yüzde 1,3 daralmaya revize eden BOK, böylece yirmi yılı aşkın süredir en keskin daralmayı beklediğini göstermişti.

Zaten tahminini revize etmeden önce açıklama yapan Güney Kore MB Başkanı da ekonominin bu yıl beklenenden daha hızlı küçüleceğini ve büyüme tahmininin keskin bir şekilde aşağı çekileceğini açıkça belirtmişti.

Yüzde 1,3’lük daralmanın gerçekleşmesi durumunda 2020’nin 1998’de döviz krizinin ekonomiyi çökertmesinden bu yana ilk negatif yıllık büyümeyi temsil edeceği anlaşılmıştı. Ayrıca tahminde yer alan kötümser senaryoda reel GSYİH’nin bu yıl yüzde 2,2’ye kadar küçülebileceği bilgisine de yer verilmişti.

O zamandan beri hükümet, yiyecek-içecek hizmetlerini sınırlamak gibi eşi benzeri görülmemiş sosyal mesafe önlemleri dayattı.
Güney Kore Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Sağlık yetkilileri bu önlemleri 14 Eylül’den iki hafta süreyle geçici olarak hafifletmiş olsa da 28 Eylül’den itibaren Chuseok tatili (büyük bir Kore hasat festivali) sırasında daha katı kurallara tekrar dönecekleri açıklanmıştı.

İşte bu gelişmelere rağmen Güney Kore Merkez Bankası’nın büyüme tahminini değiştirmemesi dikkat çekti. Direktör Kim Woong; “Özel tüketimdeki toparlanma ileriye dönük olarak beklenenden daha yavaş olacak” dese de koronavirüsün daha uzun sürmesinin tüketim davranışını ve endüstriyel yapıyı değiştirebileceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu