Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore Ekonomisi 20 Yıldır İlk Kez Küçülürken Hisseler Geriledi

Güney Kore ekonomisi 2020'de, 1998'den bu yana ilk yıllık daralmayı kaydederken ülkenin gösterge endeksi ardışık 2 kazanç seansını sonlandırdı.
Güney Kore Ekonomisi 20 Yıldır İlk Kez Küçülürken Hisseler Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore Merkez Bankası (Bank of Korea) tarafından yapılan açıklamaya göre gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), önceki dönemdeki yüzde 1,1’lik artışa ve yüzde 1,4’lük bir ön tahmine kıyasla 2020’nin son üç ayında yıllık bazda yüzde 1,2 daraldı.

Sektör bazında, inşaat yüzde 1,9 küçüldükten sonra yüzde 3,2 düşerken hizmetlerdeki düşüş hızlandı.

Buna karşılık, kamu hizmetleri yüzde 8 oranında genişledi. İmalat yüzde 0,3 arttı. Çeyreklik bazda ise GSYİH, toparlanmanın ivme kaybetmesiyle önceki çeyrekte yüzde 2,1 artmasının ardından yüzde 1,2 büyüdü.

Verilere tepki veren Güney Kore gösterge endeksi Kospi, iki ardışık kazanç seansının ardından günü yüzde 1,28 ekside kapattı.
Güney Kore Kospi 4 Mart Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Önceki kapanışı 3,028.99 seviyesinden yapan endeks, güne 3,038.65 seviyesinde başladıktan sonra düşüşe geçti. Gün içindeki hareket aralığı 3,022 ile 3,076 olan Kospi, kapanışta 3,043.49 oldu.

Endeksin düşüşünde ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının 2020’de 1998’den bu yana ilk yıllık daralmayı kaydetmesinin yanında başka faktörler de etkili oldu.

Bu, artan tahvil getirileriyle teşvik edilen teknoloji düşüşünün yatırımcı duyarlılığını zayıflatmasıydı. Ayrıca yerel verilere göre, artan iç talep ve yükselen küresel petrol fiyatları ile tüketici fiyatları %1,1 artarak 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu