Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Kore Devlet Başkanı ile Guterres’ın İş Birliği Görüşmesi

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, BM Genel Sekreteri Guterres ile Kore Yarımadası ve Rusya-Ukrayna Savaşı'yla ilgili görüştü. Detaylar haberde;
Güney Kore Devlet Başkanı ile Guterres’ın İş Birliği Görüşmesi
HABER GİRİŞ

Güney Kore Başkanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu kapsamında New York’ta bulunan Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, BM Genel Sekreteri Antonio Guiterres ile bir araya geldi.

İkilinin görüşmede Kore Yarımadası, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Güney Kore-BM iş birliğine ilişkin konuları ele aldığı kaydedildi.

Yoon’un Kuzey Kore’nin provokasyonlarını caydırmak ve oradaki insan hakları şartlarını iyileştirmek için BM ile çalışmaya istekli olduğunu dile getirdiği bildirildi.

Güney Kore Sorumluluklarını Yerine Getirecek

Dünyadaki karmaşık krizlerin yaşandığı dönemde BM merkezli küresel dayanışmanın önemine dikkat çeken Yoon, ülkesinin sorumluluklarını yerine getireceği konusunda söz verdi.

Ayrıca Yoon, BM Güvenlik Konseyi’nin kalıcı olmayan üyesi olarak aktif şekilde uluslararası toplumda barışı teşvik için çalışacaklarına işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Rusya-Ukrayna Savaşı’na değinen Yoon Guiterres’a, Ukrayna’da barışın tesis edilmesi için planlarından da bahsetti.

Görüşmede Guterres ise Güney Kore’nin bahsettiği alanlardaki faaliyetleri ve katkılarından dolayı minnettarlık duyduğunu söyledi. Gelecek dönemlerde söz konusu alanlarda beraber çalışmaya istekli olduklarını da belirtti.

Yoon, World Expo 2030’a Ev Sahipliği Yapmak İstiyor

BM Genel Kurulu kapsamında çeşitli ülkelerin liderleriyle de görüşen Yoon, görüşmelerde ikili ilişkileri ve ülkesinin World Expo 2030’a ev sahipliği teklifini konuştu.

Fildişi Sahili, Monako, Lesotho, Surinam, Belize, Özbekistan ve Kazakistan liderlerinden World Expo 2030’a Busan’da ev sahipliği yapmak için ülkesini desteklemelerini istedi.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde World Expo 2030’daki ev sahipliğinin Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üye ülkeleri ile Kasım’da oy birliğiyle belirleyeceğini bildirdi. World Expo 2030 ev sahipliğine adaylar arasında Güney Kore’nin Busan, İtalya’nın Roma, Suudi Arabistan’ın Riyad şehirleri bulunuyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.