Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore Aşı Pasaportlarında Blockchain Teknolojisinden Yararlanacak

Güney Kore Başbakanı Chung Sye-kyun, blockchain tabanlı bir aşı sertifikasının bu ayın sonlarında piyasaya sürüleceğini açıkladı.
Güney Kore Aşı Pasaportlarında Blockchain Teknolojisinden Yararlanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore’nin başbakanı bu ayın sonlarında bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla blockchain destekli aşı pasaportlarını tanıtacağını söyledi. Ülke enfeksiyon riskini azaltırken sınır ötesi seyahati mümkün kılan aşı sertifikaları üzerinde çalışan diğer ülkeler arasında katılıyor.

Başbakan Chung Sye-kyun, aşı pasaportunun evdeki vatandaşlar için de önemli faydalar olabileceğini öne sürdü. Katıldığı bir toplantıda söz alan Sye-kyun, aşı pasaportu ile, yalnızca aşılanmış olanların günlük yaşamlarının iyileştirileceğini belirtti.

Pasaportlar Blockchain ile Korunacak

Pasaportlar Blockchain ile Korunacak

Hükümet, uygulamayı kimlik hırsızlığı olasılığına karşı güvenlik sağlamanın bir yolu olarak blockchain teknolojisini kullanarak geliştirdi. Chung sistemin diğer ülkelerdeki aşı durumlarının doğrulanmasına izin verirken kişisel bilgileri saklayacağını ifade etti.

Güney Kore’de şimdiye kadar 77.000 kişi COVID-19’a karşı aşılanırken, ülke Çarşamba günü 551 yeni vaka gördü. Hükümet, Haziran ayına kadar 12 milyon kişiyi aşılamayı hedefliyor. Brezilya, aşıları izlemek için blockchain tabanlı bir sistem kullanırken IBM, New York’a bilgi güvenliği için blockchain teknolojisini kullanan Excelsior Pass’ı geliştirmesine yardımcı oldu.

New York eyalet hükümetinden yapılan açıklamada, “İşletmeler ve mekanlar, herhangi bir COVID aşısı veya giriş için test gereksinimlerini karşılamanızı sağlamak için geçiş kartınızı tarayabilir ve doğrulayabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Aşı pasaportları, özellikle ABD’de ve kripto topluluğunun bazı kısımlarında oldukça tartışmalı olmaya devam ediyor . Florida Cumhuriyetçi Valisi Ron DeSantis eyalette zorunlu COVID geçişlerini yasaklamaya çalışırken, Güney Dakota’nın Cumhuriyetçi Valisi Kristi Noem, kavramı “ülkemizin tarihindeki en Amerikan olmayan fikirlerden biri” olarak nitelendirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu