Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore, ABD ve Japonya Askeri İttifak Kurmakla Suçlanıyor

Kuzey Kore hükümetine yakınlığıyla bilinen gazete Güney Kore, ABD ve Japonya liderlerinin gizli askeri ittifak kurduğunu ileri sürdü. Detaylar haberde;
Güney Kore, ABD ve Japonya Askeri İttifak Kurmakla Suçlanıyor
Yorum

Güney Kore, ABD ve Japonya liderlerinin G7 Zirvesi’nde yaptıkları görüşme, gizli şekilde üçlü askeri ittifak kurma girişimi olarak nitelendirildi. Söz konusu iddia, Japonya’da yayın yapan Kuzey Kore yönetimine yakınlığıyla bilinen Choson Sinbo gazetesi tarafından öne sürüldü.

Üçlü görüşmenin yorumlandığı haberde, gizli askeri anlaşmaya vardıklarını saklamak için tasarlanan aldatıcı bir oyundan başka bir şey olmadığı savunuldu.

İddia edilen Güney Kore, ABD ve Japonya’nın gizli askeri ittifak kurma girişiminin, Kore Yarımadası’ndaki savaş riskini en üst düzeye çıkardığı kaydedildi. Üç ülkenin Kuzey Kore’nin nükleer tehditlerine karşı stratejik iş birliğini güçlendirme taahhütleri ise eleştirildi.

Üç ülkenin bahsi geçen girişiminin bölgede savaş riskinin önünü açtığına işaret edilen haberde, bunun herhangi bir diplomatik söylemle bile tersine çevrilemeyecek bir gerçek olduğu ileri sürüldü.

Üçlü Ortaklık ile Hint-Pasifik Bölgesi Daha Güçlü

Anadolu Ajansı (AA) haberinde ABD Başkanı Joe Biden’ın, Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi’nde Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile bir araya geldiğini anımsattı.

Görüşmenin ardından Biden; ABD, Japonya ve Güney Kore’nin üçlü ortaklığı sayesinde Hint-Pasifik’in daha güçlü olduğuna dikkat çekmişti.

Üç ülkenin liderleri, Kuzey Kore’nin yasa dışı nükleer ve füze tehditlerine karşı yeni koordinasyon dahil ABD-Japonya-Güney Kore arasındaki iş birliğini daha yüksek seviyelere çıkarmanın yollarını ele almıştı.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu