Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Güney Kore, 5G Hızı ile Dünyanın Önde Gelen Ülkeleri Arasında

Güney Kore’de 5G altyapısı ile test edilen ortalama indirme hızının 650 Mbps olduğu açıklandı.
Güney Kore, 5G Hızı ile Dünyanın Önde Gelen Ülkeleri Arasında

İnternet altyapılarına yönelik yatırımlar kullanıcıların zaman içerisinde çok daha üstün deneyim almasına olanak sağlıyor. 2019 yılından bu yana teknoloji 5G altyapısı ile tanışmaya başladı. Bununla beraber Samsung, Huawei, Xiaomi gibi akıllı telefon üreticileri 5G destekli modellerini piyasaya sunuyor.

Aynı şekilde Qualcomm’un Snapdragon, Huawei’nin Kirin ve Samsung’un Exynos serisi yeni işlemci modellerinde bu özelliğe rastlamak mümkün. Dolayısıyla teknolojide 5G’ye topyekün bir uyum söz konusu. Tabi bu teknolojinin yaygın olarak kullanılması için 5G altyapısının kapsama alanının genişlemesi gerekiyor.

Çin, Güney Kore gibi ülkeler 5G altyapısının en yaygın olduğu bölgeler olarak öne çıkıyor. Ayrıca ABD, İngiltere, Almanya ve Türkiye’de 5G’ye yönelik yatırımlar tüm hızıyla devam ediyor. Güney Kore’de yapılan araştırmalar indirme hızının son derece yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Güney Kore’nin 5G Hızı Açıklandı

Güney Kore’nin 5G Hızı Açıklandı

Güney Kore’nin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ülkenin 5G hız değerlerine dair açıklamada bulundu. Buna göre başkent Seul ve altı büyük şehirde yapılan 5G testinde ortalama indirme hızı 656,6 Mbps olarak hesaplandı. Bu ortalama bir önceki internet altyapısı 4G LTE’de 158,53 Mbps olarak ölçülmüştü.

5G için yapılan testler bu yılın Ocak ve Haziran ayları içerisinde gerçekleştirildi. Ülkenin önde gelen GSM operatörleri SK Telecom, KT ve LG Uplus sırasıyla 789 Mbps, 652 Mbps ve 528,6 Mbps indirme hızlarına ulaştı.

Ülkede ayrıca yılın sonuna doğru 3.5 Ghz spektrumunda çalışan bağımsız mmWave ağlarının kullanıma sunulması planlanıyor. Başkent Seul ülkenin en kalabalık şehri ve burada ulaşılan 654 Mbps ortalama indirme hızı hayranlık uyandırıcı. Yükleme hızına bakıldığında ise 63 Mbps elde diyor.

Ölçümün doğru bilgiler vermesi adına mağaza, kütüphane, restoran, eğlence merkezleri ve hastane gibi topluluk oluşturan alanlarda yapıldığı belirtiliyor. Açıklamada ülkenin yüzde 70’inden fazlasının 5G altyapısına erişim sağlayabildiği ifade edildi. Önümüzdeki günlerde bu altyapının tüm ülkeyi kapsaması bekleniyor. Gelecek yıl Türkiye’de 5G altyapısının kullanıma sunulması planlanıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum