Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore 2020’de Covid-19’u %1 GSYİH Düşüşüyle Sınırladı

Güney Kore'nin 2020'de yirmi yıldan fazla bir süredir en kötü büyümesini kaydettiği ancak Covid-19'un ardından en iyi performans gösteren OECD ekonomileri arasında yer almasının beklendiğini açıklandı.
Güney Kore 2020’de Covid-19’u %1 GSYİH Düşüşüyle Sınırladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte büyümeye dönen Güney Kore, dördüncü çeyrek ve 2020’ye dair GSYİH verilerini açıkladı. Kore Merkez Bankası (BOK) bugün yaptığı açıklamada, Asya’nın en büyük dördüncü ekonomisinin 2020’nin son üç ayında önceki dönemdeki yüzde 2,1’lik büyümeye ve yüzde 0,7’lik piyasa beklentilerine kıyasla çeyreklik bazda yüzde 1,1 arttığını bildirdi.

Özel tüketim yüzde 1,7 küçülürken, devlet harcamaları yüzde 0,4 düştü. Brüt sabit yatırım ise yüzde 1,4 düşüşün ardından yüzde 2,6 toparlandı,. Ticaret tarafında ihracat yüzde 5,2, ithalat ise yüzde 2,1 arttı.

Ayrıca ön verilere göre Güney Kore’nin 2020’nin son üç ayında önceki dönemdeki yüzde 1,1’lik genişleme ve yüzde 1,7’lik piyasa beklentilerine kıyasla yıllık bazda yüzde 1,4 daraldı.
Güney Kore 4Ç20 GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Sektör bazında, inşaat yüzde 1,9 küçüldükten sonra yüzde 2,8 azalırken, hizmetler (yüzde eksi 1,3’e karşı yüzde eksi 2,1) daha da düştü. Buna karşılık, kamu hizmetleri yüzde 9,2 arttı ve yüzde 8,7 büyüdükten sonra hız kazandı. İmalat yüzde 0,7 düşüşün ardından yüzde 0,1 arttı. Veriler üzerine yayımlanan ING notunda Kore’nin 2020’yi güçlü bir büyüme ile tamamladığı söylendi.

Modern zamanların en kötü küresel felaketi sırasında, yıllık GSYİH büyümesini yalnızca yüzde bir azaltmanın Kore için oldukça iyi bir sonuç olduğu belirtildi. Sonuçta Merkez Bankası, Güney Kore’nin 2020’de yirmi yıldan fazla bir süredir en kötü büyümesini kaydettiğini, ancak koronavirüs pandemisinin ardından en iyi performans gösteren OECD ekonomileri arasında yer almasının beklendiğini açıkladı.

3Ç ve 4Ç’de iki güçlü büyüme çeyreğinin, 2Ç’de yalnızca %3,2 ve 1Ç’de %1,3’lük düşüşleri takip ettiği hatırlatıldı.

Güney Kore 2020 GSYİHKore hükümetinin, Avrupa veya ABD’deki hemen hemen her yerden çok daha iyi görünen bu GSYİH performansı için biraz övgüyü hak ettiği vurgulandı. Agresif test izleme ve izolasyon yoluyla günlük vaka sayılarını azaltmak Kore için işe yaradı. En kötü durumda, günlük vaka sayılarının yalnızca kısa bir süre için 1.000’i aştı ğıve şimdi tekrar 400’ün altına düştüğü kaydedildi.

Ancak rahatlık için henüz çok erken olduğu ve Kore’nin bu pandemiyi kontrol altında görmesi için daha uzun bir yolun bulunduğu eklendi. Önümüzdeki çeyreklerdeki büyümenin çeyreklik bazda %1’in altına düşmesi muhtemelken 2021’de ikinci yarının daha güçlü olduğu varsayımıyla o zaman Kore’nin 2021 yılının tamamı için %2,6 GSYİH büyümesine ulaştığının görülebileceği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu