Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Afrika’da Kovid Aşısıyla Bağlantılı İlk Ölüm Gerçekleşti

Endişelendiren haber Güney Afrika'dan geldi. Kovid-19 aşısıyla nedensel olarak bağlantılı ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi. Detaylar haberde;
Güney Afrika’da Kovid Aşısıyla Bağlantılı İlk Ölüm Gerçekleşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güney Afrika’nın sağlık düzenleyicisinden Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, bir bireyin ölümü ile Johnson & Johnson’ın Kovid-19 aşısı arasında nedensel bir bağlantı olduğu bildirildi.

Ülkede böylelikle ilk kez Kovid-19 aşısıyla doğrudan bağlantı bir ölüm vakası duyurulmuş oldu.

SAHPRA Basın Toplantısı ile Duyurdu

Güney Afrika Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (SAHPRA) basın toplantısında, Johnson & Johnson Kovid aşısı yapılan bir kişinin kısa bir süre sonra nadir görülen nörolojik bozukluk Guillain-Barre Sendromu’na yakalandığı belirtildi.

Kimliği açıklanmayan hastanın bu sendroma bağlı komplikasyonlar nedeniyle solunum cihazına bağlandıktan bir süre sonra hayatını kaybettiği ifade edildi.

Profesör Hannelie Meyer konuya dair yaptığı açıklamada “Hastalık sırasında Guillain-Barre Sendromu (GBS) için başka bir neden tanımlanamadı” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Kişinin yaşı ve diğer kişisel bilgileri gizlilik nedeniyle açıklanmadı.

J&J, e-postayla gönderilen bir açıklamada, GBS’nin çeşitli aşıların ve diğer ilaçların uygulanmasıyla ilişkili olduğunu ve ayrıca Kovid-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 tarafından tetiklenebileceğini söyledi.

Şirket, hızlı bir şekilde tanımlanabilmelerini ve etkili bir şekilde tedavi edilebilmelerini sağlamak için nadir olayların belirti ve semptomları hakkında farkındalığın artırılmasını güçlü bir şekilde desteklediğini söyledi.

Geçen Temmuz ayında ABD yetkilileri, J&J’nin aşısı için bir bilgi sayfasına, verilerin aşılamadan sonraki altı hafta içinde GBS riskinin arttığını gösterdiğini belirten bir uyarı ekledi.

J&J, ABD uyarısı sırasında yetkililerle görüşmelerde olduğunu ve Janssen aşısı olanlarda bildirilen GBS vakalarının oranının arka plan oranını sadece biraz aştığını söyledi.

“Aşılamanın Faydası Riskten Ağır Basıyor”

SAHPRA CEO’su Boitumelo Semete-Makokotlela gazetecilere verdiği demeçte “Aşılamanın faydası hala riskten çok daha ağır basıyor. Bizim bağlamımızda yaklaşık 9 milyon doz Janssen aşısı uyguladık ve bu, GBS’nin nedensel olarak bağlantılı ilk vakası” ifadelerini kullandı.

Güney Afrika’da 40 milyonluk yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 46’sı şu anda tam olarak aşılanmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.