Yatırım yapmaya başla!

Güney Afrika Resesyondan Çıktı, Ekonomi Yüzde 2.2 Büyüdü!

Güney Afrika ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde resesyondan çıktı. Detaylar haberimizde;
Güney Afrika Resesyondan Çıktı, Ekonomi Yüzde 2.2 Büyüdü!

Güney Afrika İstatistik Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre ülke, yılın üçüncü çeyreğinde resesyondan çıktı. Güney Afrika’nın gayri safi yurt içi hasılası, Eylül bitiminde sona eren üç aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.2 artış kaydetti.

İmalat ve tarımdaki toparlanma ekonomik büyümedeki artışa katkı sağlarken Afrika ekonomisinin bir önceki çeyrekte revize edilmiş olarak yıllık yüzde 0.4 daraldığı kaydedildi. İmalat sektörü bu dönemde yüzde 7.5 büyüyerek en büyük katkıyı sağlarken tarım sektöründe de yüzde 6.5’lik büyüme görüldü.

Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da yapılan açıklamada, üçüncü çeyrekte yüzde 2.2 büyüme olduğu belirtilerek resesyondan resmen çıkıldığı duyuruldu.

Güney  Afrika Üçüncü Çeyrek Yüzde 2.2 Büyüme Güney Afrika, arka arkaya iki çeyreklik negatif büyüme sonrasında yılın ilk yarısında resesyona girmiş ve Cyril Ramaphosa’nın başkanlığa seçilmesinin ardından görülen ilk olumlu piyasa hissiyatının ortadan kalkmasına yol açmıştı. Ancak GSYİH üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 2.2 arttı ve bu rakam Bloomberg ekonomistlerinin yüzde 1.92luk medyan tahminini de geride bıraktı.

Ancak sıçramaya rağmen temel ekonominin zayıf seyrini sürdürdüğü, merkez bankası ile hazinenin yıllık büyüme tahminlerinin yüzde 1’den az olduğu belirtildi.

Güney Afrika Resesyondan çıktıAyriyeten Güney Afrika ekonomisi 2013 yılından bu yana yüzde 2’den fazla büyümemişti ve politik değişimlere karşın ivme kazanmaya çalışması yatırımcı güvenini yükseltiyordu. Cyril Ramaphosa’nın ilk etapta Aralık ayında Afrika Ulusal Konseyi lideri, Şubat’ta da devlet başkanlığına gelmesi, Jacob Zuma’nın ortalama 9 yıllık skandallarla dolu görev süresinin ardından duyarlılığı desteklemişti. Fakat endekslerin gösterdiği güven, şirketler gerçek reformlar aradıkça zayıflamıştı.

Eylül ayında ise Güney Afrika yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yıllıklandırılmış olarak yüzde 0.7 küçülmüş ve ekonomi 2009’dan bu yana ilk kez resesyona girmişti.

Güney Afrika İkinci Çeyrekte Resesyona Girmişti Nihayetinde beklenen haber bugün geldi ve ekonominin resesyondan çıktığı bildirildi. İşle şu anda Güney Afrika için daha olumlu görünse de tehlike işaretlerinin tamamen ortadan kaybolmadığı gerçeğinin de üzeri çizildi.

Madencilik sektörü sonbaharda yüzde 8.8 oranında büyük bir düşüş kaydederken elektriğin yüzde 0.9, inşaatın da yüzde 2.7 daraldığı, tüm bunların uzun vadede olumsuzluklara yol açabileceği hatırlatıldı. Kısacası, ileride uzun bir yol olduğu ve durumun iyileşme göstermesi kadar hızla kötüleşebileceği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum