HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Güney Afrika Randı Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Yürütme, yasama ve yargı olmak üzere üç başkente sahip olan Güney Afrika’nın resmi para birimi randdır. 1961 yılında yürürlüğe girmiştir. Adını Güney Afrika’nın altın madenlerinin bulunduğu Witwatersrand’dan almaktadır. Uluslararası para kodu, ZAR‘dır ve Felemenkçe Zuid Afrikaanse rand sözcüklerinden meydana gelmiştir. Sembolü ise R‘dir.

Güney Afrika randı; Namibya, Swaziland ve Lesotho’da da geçerlidir. Ayrıca eski para birimi olan Güney Afrika poundunun yerini almıştır. 2015 – 2016 arasında zorlu bir süreç geçiren Güney Afrika Randı, ülke ekonomisinden ve emtia piyasasından etkilenmektedir. Güney Afrika Randı, bu özelliği nedeniyle yüksek volatiliteden yararlanmak isteyen yatırımcılar arasında popülerdir. Genellikle Amerikan doları ile oluşturduğu USD/ZAR paritesi üzerinden işlem yapılmaktadır.

Güney Afrika Randı Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

Güney Afrika ekonomisi, kıymetli maden fiyatlarında görülen dalgalanmalara karşı oldukça hassastır. Aynı zamanda küresel piyasalarda görülen emtia fiyatları dalgalanmalarına da paralel hareket etmektedir. Güney Afrika randı kuru üzerinden işlem yapacak yatırımcıların, günlük alış – satış fiyatları dışında emtia piyasasında yaşananları da izlemesi gerekmektedir.

Güney Afrika randı kurları; dolar, Euro ve Türk lirası üzerinden incelemek istiyoruz. 1 yıllık Güney Afrika randı fiyat grafiği üzerinden en yüksek seviyeleye 3 para birimi değerinden bakalım. ZAR/USD kuru, 1 yıllık fiyat grafiğinde en yüksek seviyeyi, Şubat 2017 sonunda 0,0778 ile görmüştür. ZAR/EUR kuru da en yüksek seviyeyi, aynı tarihte 0,0735 ile kaydetmiştir. ZAR/TRY kuru ise 2017 Ocak ayı sonunda 0,2897 ile 1 yıllık fiyat grafiğinde en yüksek seviyeye işaret etmiştir.

Emtia fiyatlarında görülen dalgalanmalar ile Güney Afrika randı kuru canlı grafikleri karşılaştırıldığında benzer hareketler gözlenecektir. Altın gibi kıymetli madenlerin fiyatlarında meydana gelen değişimlerle de aynı farklılıklar gözlemlenecektir. 2015 yılında emtia fiyatlarında meydana gelen düşüş, ülke ekonomisinin yavaş büyümesi ve ABD faizleri nedeniyle Güney Afrika randı kuru % 25 değer kaybına işaret etmiştir.

Kısaca Güney Afrika Ekonomisi Hakkında Bilgiler

Güney Afrika’nın tarım ve kıymetli madenlere dayalı bir ekonomisi bulunmaktadır. Yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin olan Güney Afrika, ihracat gelirlerinin % 40 – 50 ‘sini madenlerden elde etmektedir. Özellikle dünya genelindeki krom ihracatının % 44’ünü tek başına sağlamaktadır. Ek olarak platin, vanadyum, mangan gibi madenlere de sahiptir. En değerli madenleri ise altın, elmas, kömür, demir cevheri, nikel, titanyum ve antimondur.

Aynı zamanda Güney Afrika, dünyanın en büyük üçüncü tarım ürünleri ihracatçısı konumundadır. Buna karşın GSYİH oranının yalnızca % 2,4’ü tarım faaliyetlerine dayalıdır. Mısır, buğday, şeker kamışı gibi tarım ürünlerinin üretimi yüksektir.

Güney Afrika’nın bir diğer gelir kaynağı ise turizmdir. Özellikle 20. yüzyıldan sonra ülke turizminde yükseliş yaşanmıştır. 2005 yılında turizm, GSYİH oranın % 7’sini kapsamaya başlamıştır. Turizm sayesinde ülke nüfusunun % 3’ü de istihdam edilmiştir. 2016 IMF verilerine göre de Afrika kıtasının en büyük ekonomisi olma özelliğini Nijerya’dan almıştır.

Güney Afrika randı kuru ise tarım ve kıymetli madenlere dayalı olan ekonomide meydana gelen değişimlerden direkt olarak etkilenmektedir.

Güney Afrika Ticari İlişkileri

Ülkenin başlıca ticari ortakları; Çin Halk Cumhuriyeti, ABD, Japonya, Almanya ve İngiltere’dir. Başlıca ihraç malları ise altın, platin, diğer metaller, madenler, tarım ürünleridir. Güney Afrika’nın ithal ettiği mallar da makinalar, ulaşım araçları, kimyasallar, petrol ürünleri ve tekstildir.

Güney Afrika ekonomisi nispeten açık bir ekonomi olarak tanımlanmaktadır. Dış ticaret ise ülke GSYİH oranının yaklaşık olarak yarısına eşittir. Türkiye ile ilişkileri ise 1966 yılından beri devam etmektedir. 81’li yıllarda ülke ile ticari ilişkilerimiz hız kazanmıştır ve 2000’li yıllarda ciddi bir seviyeye gelmiştir.

İkili ticari ilişki, Türkiye aleyhine açık vermektedir. 2015 yılında Güney Afrika’ya ihracatımız, 2014 yılına göre % 10 düşmüştür ve 489 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. İthalatımız da % 23 oranında düşmüştür ve 919 milyon dolar olmuştur. Bu nedenle dış ticaret açığımız 429 milyon dolar olmuştur ve 2016 yılında bu seviye artmıştır. Artışın sebebi ise ihracatımızdaki azalışa karşılık olarak ithalatta yaşanan artıştır.

Çevirici

USD
EUR

Haberler