Yatırım yapmaya başla!

Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı: “Ülke Şu Anda Daha Az Savunmasız”

Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı Lesetja Kganyago, ülke ekonomisinin eskiye kıyasla daha az savunmasız olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı: “Ülke Şu Anda Daha Az Savunmasız”

Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı Lesetja Kganyago, Uluslararası Para Fonu’nun Çarşamba günkü yıllık toplantısında ülke ekonomisiyle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Buna göre Lesetja Kganyago, küresel para politikasının sıkılaştırılmasından kaynaklanan şokları emmek için ulusun çok daha iyi durumda olduğunu söyledi.

İlgili haberde, siyasi belirsizliğin Güney Afrika’nın finansal piyasalarını sarstığı ama yine de yatırımcıların ekonomik temellerin sağlam kaldığını bilmeleri gerektiği vurgulandı.

Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı Lesetja Kganyago ayrıca cari işlem açığı ve bütçe açığındaki iyileşmelere gönderme yaptı.

Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı Lesetja KganyagoBunun yanında Başkan uluslararası yatırım pozisyonunun olumlu yönde etkilendiğini belirterek, ekonominin birkaç sene öncekine kıyasla daha iyi durumda olduğunu kaydetti. Bugün IMF’nin Endonezya Bali’de düzenlenen yıllık toplantısında konuşan Kganyago düşüncesini; “savunmasız olmadığımızı söylemiyorum, ben daha az savunmasız olduğumuzu söylüyorum” diyerek aktardı.

Öte yandan Kganyago, hükümet borcunun yaklaşık % 90’ının yerel para birimi cinsinden, % 10’unun da yapancı para cinsinden olduğunu hatırlattı.

Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı Lesetja Kganyago Ekonomi Açıklamaları Bundan başka bir de ülkenin dalgalı döviz kurunun, küresel para politikasının sıkılaştırılmasından kaynaklanan şokları absorbe etmek için ülkenin daha iyi bir konumda olduğu anlamına geldiğini dile getirdi. Tüm bunların yanında, Güney Afrika para birimi randın, Nhlanhla Nene‘nin cumhurbaşkanından kendisini görevden almasını istediğini bildirdiği yönündeki iddiaların ardından değer yitirdiği kaydedildi.

Söz konusu haberlerde Maliye Bakanı Nene’nin geçtiğimiz hafta yolsuzluk soruşturmasında ifade verdikten sonra istifa için baskı altında olduğu yazılmıştı.

Güney Afrika Maliye Bakanı Değişimi Randda Dalgalanma Yaşanmasına Yol AçtıHükümet kaynaklarından alındığı söylenen bilgiler ışığındaki iddialara göre Maliye Bakanı Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa’ya istifa etmek istediğini söylemiş ve Güney Afrika randı dolar karşısında % 1 oranında düşerek 14.92 seviyesine gerilemişti.

Ardından Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın Maliye Bakanı Nhlanhla Nene yerine eski bir Merkez Bankası Başkanı olan Tito Mboweni’nin geçirilmesiyle para birimi yeniden toparlanmıştı.

Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı Lesetja Kganyago da bu noktada Mboweni’nin devlet maliyesini yönetme yeteneğine olan güvenini dile getirdi. Ancak acil eylem beklentilerine karşı da şu sözlerle uyarıda bulunmayı ihmal etmedi: “İşe alışması için yeni maliye bakanına zaman ve alan verilmelidir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum