Yatırım yapmaya başla!

Güney Afrika Firmaları Yabancı Düşmanı Saldırıların Ardından Tehlikede Olabilir

Capital Economics’ten John Ashbourne Güney Afrika’daki büyük şirketlerin, kendilerine karşı boykotların devam etmesi durumunda özellikle savunmasız olabileceğini söyledi.
Güney Afrika Firmaları Yabancı Düşmanı Saldırıların Ardından Tehlikede Olabilir

Güney Afrika’nın en büyük işletmelerinden bazılarının, son haftalarda yabancı uyruklu kişilere yapılan saldırıların ardından savunmasız kalabileceği söylendi.

Yabancılara ait işletmelerin yabancı düşmanı saldırılarına maruz kaldığı bu ayın başlarında 12 kişi öldürülmüş, bu durum Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’yı ilişkileri yumuşatmak amacıyla komşu ülkelere elçiler göndermeye yönlendirmişti.

Pazartesi günü, Güney Afrikalı Özel Temsilci Jeff Radebe, Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari’ye özür sunmuştu.

Güney Afrikalı Özel Temsilci Jeff Radebe, Nijerya Devlet Başkanı Özür Sonuçta yabancı düşmanı saldırılar sırasında bir dizi Nijeryalı işletme ve mülk hedef alınmış ve bu durum Lagos’un geçen hafta Güney Afrika’daki yüzlerce vatandaşını Nijerya’ya geri göndermesine yol açmıştı. Şiddet ayrıca Nijerya’daki Güney Afrika firmalarına karşı misilleme yapılmasına ve Güney Afrika’nın Lagos ile Abuja’daki diplomatik misyonlarının geçici olarak kapatılmasına neden olmuştu.

Gelişmeler üzerine CNBC’ye konuşan Capital Economics’in Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti John Ashbourne, Güney Afrika’daki büyük şirketlerin kendilerine karşı boykotların devam etmesi durumunda özellikle savunmasız kalabileceğini söyledi.

Güney Afrika’daki şirketlerin, özellikle de tüketiciye yönelik olanların son yıllarda çok yavaş bir büyüme yaşadığını aktaran Ashbourne, şirketlerin sorunun çözümünü Afrika’nın geri kalanında gerçekten agresif bir genişleme olarak gördüklerini dile getirdi.

Güney Afrika Firmaları Yabancı Düşmanı Saldırıların Ardından Savunmasız Güney Afrika, 2019 yılının ikinci çeyreğinde iki yıl içinde ikinci bir resesyondan kaçınarak 3.1 büyüme kaydetmişti. Ancak BankservAfrica’nın aylık ekonomik işlem endeksine göre büyümenin üçüncü çeyrekte yeniden yavaşlaması muhtemeldi.

Ashbourne de bunun pek çok faktörden kaynaklandığını, bir kereye mahsus bir şok gibi görünmediğini ve Güney Afrika’daki büyüme trendinin çok zayıf olduğunu öne sürdü. Ashbourne, telekomünikasyon devi MTN’yi uluslararası genişlemenin simgesi olarak göstererek 2018 gelirinin yaklaşık %60’ını Afrika’nın geri kalanından (Güney Afrika hariç) aldığını vurguladı.

“En büyük gelir kaynağı hala %33 olan Güney Afrika ama sonra %28’le Nijerya, bu yüzden Nijerya MTN için neredeyse kendi ülkesi kadar önemli.” dedi. Şirketin yıllık raporunda da MTN Ghana’nın yüzde 23 ve MTN South Africa’nın yüzde 4.2 artarken, MTN Nigeria’nın hizmet gelirinin 2018’de yüzde 172 arttığı belirtilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum