Yatırım yapmaya başla!

Güney Afrika’nın Borcu 2025’te GSYİH’nin %100’ünü Aşacak

Güney Afrika’nın borç seviyelerinin 2025 yılında gayri safi yurtiçi hasılanın %100'ünü aşacağı ve on yıldan önce neredeyse %114'e yükseleceği söylendi. Detaylar şöyle;
Güney Afrika’nın Borcu 2025’te GSYİH’nin %100’ünü Aşacak

Koronovirüs pandemisi nedeniyle ülkeler tarafından açıklanan devasa paketlerin ve teşviklerin, ulusal borçları artırdığı biliniyor. Birçok kurum pandemi nedeniyle borç krizi tehdidine karşı uyarırken; kısa süre önce yüksek kamu borcu kaçınılmaz diyen OECD onlardan bir tanesi.

Ayrıca geçtiğimiz gün açıklanan verilerde İngiltere’nin kamu borcunun 1963’ten bu yana ilk kez ekonomiden büyük olduğu bildirildi. Benzeri birçok gelişme yaşanırken son haber Güney Afrika’dan geldi.

Bloomberg tarafından görülen ve Güney Afrika Maliye Bakanı Tito Mboweni tarafından sunulan bir belgeye göre ülkenin borç seviyeleri 2025 yılında gayri safi yurt içi hasılasının %100’ünü aşacak ve 10 yıla kalmada yaklaşık %114’e yükselecek.

Mboweni’nin Twitter ve Facebook sayfalarındaki paylaşımlarına göre Maliye Bakanı sunumunu Ulusal Ekonomik Kalkınma ve Çalışma Konseyi’ne (NEDLAC) Cuma günü yaptı.

We were at NEDLAC yesterday, June 19, 2020, for a conversation with social partners on the upcoming Supplementary…

Tito Mboweni paylaştı: 19 Haziran 2020 Cuma

Sunumda Şubat ayında %65,6’lık öngörü ile karşılaştırıldığında, bu mali yılda devlet borcunun GSYİH’nin yüzde 80,5’ine ulaşmasının tahmin edildiği belirtildi. Sunulan yörüngenin, borcun 2028-29’a kadar zirveye ulaştığını göstermediği de aktarıldı.

Mboweni’nin 24 Haziran’da, Başkan Cyril Ramaphosa tarafından açıklanan 500 milyar rand değerindeki kurtarma paketini finanse etmek için 130 milyar rand harcamanın yeniden yönlendirilmesini içeren özel bir ek bütçe sunacağı ayrıca hatırlatıldı. Ve gözden geçirilen mali planların, koronavirüsün ekonomideki yıkımını yansıtacağı biliniyor.

Habere göre Mboweni’nin aynı zamanda revize edilmiş ekonomik büyüme ve bütçe açığı rakamlarını sunacağı söylendi.
Dünya Bankası Güney Afrika Tahmini
Kaynak: World Bank

Kendisi Nisan ayında vergi alımının %32 düşebileceğini ve mali açığın GSYİH’nin %10’undan fazlasına yükselebileceğini belirtmişti bu Şubat ayında öngörülen GSYİH’nin %6,8’ine oranla artış kaydetmişti. Merkez bankasına göre ekonomi bu yıl %7 daralacaktı.

B4SA Başkan Yardımcısı Martin Kingston de Cuma günü yaptığı bir açıklamada kamu sektörü borcunun önümüzdeki üç yıl içinde 6,4 trilyon rand seviyesine yükselebileceğini dile getirdi.

Ülkenin borçlanma ihtiyacının özel sektör ihtiyaçları da dahil olmak üzere üç yıl içinde 3,4 trilyon rand kadar yüksek olabileceğini söyleyen Kingston; “önemli yapısal reformların yokluğunda, önümüzdeki üç ila beş yıl içinde borç/GSYİH seviyeleri sürdürülemez seviyelere yükselecek” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum