Yatırım yapmaya başla!

Güneş Tutulmasını Seyretmenin Maliyeti 700 Milyon Dolar!

21 Ağustos’ta geçekleşecek olan güneş tutulması en net şekilde ABD’nin belirli bölgelerinden izlenebilecek. Fakat tutulmayı seyretmek ABD için biraz pahalıya patlayacak!
Güneş Tutulmasını Seyretmenin Maliyeti 700 Milyon Dolar!

Mucizelerle dolu evrenin gözle görülebilen en etkileyici olaylarından bir tanesi de güneş tutulmasıdır. Farklı bölgelerde uzun aralıklarla gözlemlenebilen bu olay gerçekleştiği sırada enfes bir görsel şöleni de bizlerle buluşturuyor. Bu nedenle de bölgelere göre nadir olarak gerçekleşen güneş tutulmasına şahitlik etmek istiyoruz.

Güneş tutulması 21 Ağustos’ta, yaklaşık olarak 100 yıl aradan sonra ilk kez ABD’nin bazı bölgelerinde görsel bir şölen sunacak. Binlerce turistin akın edeceği bu bölgelerde, yüz yılda bir gerçekleşen güneş tutulmasının, iş gücünde meydana getireceği maddi kaybın ise yaklaşık olarak 700 milyon dolar civarında olabileceği tahmin ediliyor.

Aynı Bölgede 100 Yıl Sonra Aynı Manzara!

Aynı Bölgede 100 Yıl Sonra Aynı Manzara!Ay’ın yörünge hareketiyle birlikte Dünya ile Güneş arasına kara kedi gibi girmesi, benzersiz bir doğa olayının ve göz alıcı karelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. 1800’lerin başlarından beri kaydı tutulan farklı türlerde en az 185 güneş tutulması örneği bulunuyor.

İşte bu tutulmalardan bir tanesinin de 100 yıl sonra aynı bölgede gerçekleşmesi bekleniyor. Son olarak 1918 yılında ABD’nin Oregon, Idaho, Wyoming, Tennessee ve Güney Carolina hattında gerçekleşen tam tutulma, bu yılın 21 Ağustosu’nda yeniden meydana gelecek.

Tutulmanın ABD’ye Maliyeti 700 Milyon Dolar Olacak!

Tutulmanın ABD’ye Maliyeti 700 Milyon Dolar Olacak!Büyüleyici bir manzarayı gözler önüne serecek olan bu güneş tutulmasının maliyeti de adeta göz dolduracak. Tutulmayla birlikte iş gücünde oldukça büyük boyutlarda kayıp yaşanabileceğini belirten uzmanlar, meydana gelecek olan bu doğa olayının faturasının ise 694 milyon dolar civarında olabileceğini ileri sürüyorlar.

Çalışanların seyretmek için ortalama 20 dakikalarını ayıracakları bu 2 dakikalık tutulmanın çalışma saatlerinde gerçekleşeceği belirtiliyor. Fakat bu süre, çalışanların gün içerisinde kişisel e-posta kontrolleri, mesajlaşmak ve online alışveriş gibi ortalama 42 dakikalarını ayırdıkları, haftada 8 saate oranlandığında 15,5 milyar dolar kayıp yaşatan faaliyetlerin gerisinde kalıyor.

Yüz Binlerce Turistin Akın Etmesi Bekleniyor!

Yüz Binlerce Turistin Akın Etmesi Bekleniyor!Fatura ne kadar büyük olursa olsun hem çalışanların hem de işverenlerin yüzyılda bir gerçekleşen bu doğa mucizesini seyredeceklerine kesin gözüyle bakılıyor. Bölgede yaşayanların yanı sıra Tennessee eyaletine 50 bin ila 75 bin, Güney Carolina’ya 100 bin, Idaho’ya ise yaklaşık 500 bin civarında turistin gelmesi bekleniyor.

700 milyon dolara mal olan tutulmanın turistik açıdan getirisinin ise en az 100 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Bu arada yüzyılda bir yaşanan bu tutulmanın Türkiye’den görülemeyeceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum