Yatırım yapmaya başla!

Uzayın Kıyısında Süzülen Güneş Enerjili Akıl Almaz Bir Uçak: “SolarStratos”

İnsanlığın uzayda gezinme dönemleri yavaş yavaş başlıyor. Halihazırda Mars'a yapılacak seyahatlere kısa bir süre kalmışken, İsviçreli çılgın bilim insanları ve mühendisler tarafından geliştirilen SolarStratos adındaki bu güneş enerjili uçak, uzayın kıyısında büyüleyici bir seyahat vaat ediyor. İşte sahip olduğu özelliklerle havacılık sektörünü Dünya'nın dışına taşıyan güneş enerjili SolarStratos uçağı sizlerle;
Uzayın Kıyısında Süzülen Güneş Enerjili Akıl Almaz Bir Uçak: “SolarStratos”

Araştırma azmi ve yenilikleri keşfetme duygusu insanlığın boyut atlamasını sağlayan en büyük unsur olmuştur. M.Ö. 10.000 yılına kadar taşlardan gereçler yapmaya başladık. Sonrasında içimizi kaplayan merak duygusuyla bakırı, tuncu ve demiri keşfettik. Orta Çağ’da ise birbirinden etkileyici yapılar ve araçlar üretmeye başladık. Her dem merak ettik ve çok daha fazlasını istedik. 1903 yılında ilk kez uçaklarla tanıştık. Bu keşiften sadece 50 yıl sonra Sputnik 1 adındaki ilk uzay aracını başarılı bir şekilde dünya dışına gönderdik. Bu olay süper güçler arasında yaklaşık 20 yıl sürecek Uzay Yarışı’nı başlattı. Bu amansız yarışa, Türk bilim insanı İsmail Akbay’ın dahil olduğu, NASA’nın Apollo projeleri damgasını vurdu.

Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Michael Collins adındaki üç astronotun bulunduğu Apollo 11, 20 Temmuz 1969 yılında Ay’ın yörüngesine girdi. Bu olayın  gerçekliği halen daha tartışılıyor olsa da Armstrong’un da dediği gibi “insanlık için büyük bir adımdı.” Takvim yaprakları 14 Ekim 2012 tarihini gösterdiğinde ise Felix Baumgartner adındaki Avustralyalı paraşütçü, 39.000 metrelik yükseklikten yani atmosferden 1,342 km/s hızla serbest atlayış yaparak bir ilke imza attı. Sonrasında Google patronlarından Alan Eustace, Baumgartner’ın bu inanılmaz rekorunu kırmayı başardı.

İnsanlığın özellikle de uzay ve havacılık konusunda neler yapabileceğine kısaca bir göz attıktan sonra, çılgın mühendisler tarafından tasarlanan SolarStratos adındaki akılalmaz bir uçakla tanışıyoruz. Uzayın kıyısında güneş enerjisi ile süzülebilen SolarStratos, Dünya’nın güzelliğini kuş bakışı olarak gözler önüne serecek. Eğer sizler de SolarStratos uçağı ile bu olağanüstü uzay macerasına hazırsanız, kemerlerinizi bağlayın, kalkışa geçiyoruz!

Stratosferde Süzülen SolarStratos Uçağının Tasarımı

Stratosferde Süzülen SolarStratos Uçağının TasarımıYenilenebilir enerjiye dikkat çekmek için üretilen Solar Impulse uçağının, dünya turu yapması üzerinden sadece 5 yıl geçti. Bu dönem içerisinde birçok güneş enerjili uçak projesi üretilmiş olsa da etkileyici özellikleriyle SolarStratos liderlik koltuğunu kapmayı başaracak gibi görünüyor. 2014 yılında başlanan SolarStratos projesi nihayet tamamlanmak üzere. İsviçre Elektronik ve Mikroteknoloji Merkezi (CSEM) tarafından yürütülen bu proje, güneş enerjisiyle çalışan ve stratosfer katmanına ulaşan; tarihe yazılacak dünyanın iki kişilik ticari uçağını üretti. 8.5 metrelik uzunluğa, 24.9 metrelik kanat genişliğine ve 450 kilogramlık ağırlığa sahip olan SolarStratos, performans özellikleriyle de havacılık dünyasını şaşırtacak gibi duruyor.

AKIL ALMAZ BOYUTLARIYLA DÜNYANIN EN BÜYÜK UÇAKLARI İÇİN TIKLAYIN.

Güneş Enerjili Uzay Uçağının Performans Özellikleri

Güneş Enerjili Uzay Uçağının Performans Özellikleriİlklerin uçağı olarak karşımıza gelen SolarStratos, gücünü 32 kW’lık elektrikli bir motordan ve 20 kWh kapasiteli lityum iyon bataryalardan alacak. Kanat kısımlarını kaplayan 22 metrekarelik güneş panellerinden sağlamış olduğu güçle, 24 saat boyunca, aralıksız bir şekilde stratosfer üzerinde süzülmesi beklenen bu akıl almaz uçak, geleceğe ışık tutan keşiflerden biri olabilir. Ses hızını aşan dünyanın ilk süpersonik yolcu jeti Aerion AS2 modeli kadar havalı bir uçak olan SolarStratos, en az 25.000 metrelik yükseklikte uçuş gerçekleştirebilecek.

SolarStratos’un İlk Stratosfer Uçuşu Ne Zaman Gerçekleşecek?

SolarStratos'un İlk Stratosfer Uçuşu Ne Zaman Gerçekleşecek?Uzayın kıyısında, Dünya’nın büyüleyici görüntüsünü gözler önüne serecek olan SolarStratos uçağının pilotları, basınçlı astronot kıyafetleri ile uçuş gerçekleştirebilecekler. Elbette ki bu yolculukta -70°C derecelik düşük bir sıcaklık ve düşük atmosfer basıncı gibi zorlu koşullar, uçağın pilotlarını sıkıntıya sokabilir. Yine de Şubat 2017 tarihinde ilk orta irtifa uçuşlarına başlayacak olan SolarStratos uçağının 2018 yılında ise Raphaël Domjan ve yardımcı pilot Thierry Plojoux kontrolünde uzayın kıyılarında süzüleceği belirtiliyor.

Havacılık sektöründeki gelişim, bu yıl da hız kesmeden devam ediyor. SolarStratos isimli bu güneş enerjili uçak, ilkleri bünyesinde barındıran akıl almaz bir proje olarak karşımıza geliyor. Stratosfer üzerinde süzülecek olan İsviçre yapımı SolarStratos, uzay yaşamına bir adım daha yaklaştığımızı gözler önüne seriyor. Peki, SolarStratos adı verilen bu eşsiz uçak konsepti ile uzayın kenarında süzülmek istemez miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum