Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güneş Batmayan İmparatorluğun Yeni Kralı Prens Charles Oldu

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 96 yaşında hayata veda etmesiyle yeni kral oğlu Prens Charles oldu. Charles’ın tahta çıkışındaki resmi süreç nasıl olacak?
Güneş Batmayan İmparatorluğun Yeni Kralı Prens Charles Oldu
HABER GİRİŞ

Son günlerde doktorlar tarafından sağlığıyla ilgili endişeler duyulan Kraliçe 2. Elizabeth 96 yaşında hayata gözlerini yumdu. Gün içinde Buckingham Sarayı’nda hareketli saatler yaşanmıştı. Kraliçenin vedasıyla en büyük oğlu olan eski Galler Prensi Charles İngiltere’nin devlet başkanı ve yeni kralı oldu.

Balmoral Kalesi’nde vefat eden Kraliçenin ardından Prens Charles, tahtın yeni sahibi oldu. Yeni hükümdar için protokolün nasıl olacağı merak ediliyor.

Prens Charles için Süreç Nasıl İşleyecek

14 Kasım 1948’de dünyaya gelen ve 73 yaşında olan Prens Charles, hükümdarın ölümü üzerine hemen tahta geçmiş kabul ediliyor. Mümkün olan en kısa zamanda, genellikle 24 saat içinde Katılım Konseyi toplanır ve halefi ilan etmek için hükümdarın resmi ikametgahı olan St. James’s Sarayı’nda toplanır.

Konsey, Başbakan Lizz Truss’ın da aralarında olduğu 670 üst düzey politikacıdan oluşuyor. Londra Belediye Başkanı ve hükümdarın devlet başkanı olduğu diğer 14 bölgedeki üst düzey bürokratlar da konseyde yer alıyor.

Toplanan konseyde hükümdarın ölümü duyurulacak ve konsey katibi Richard Tilbrook, Katılım Bildirgesi metnini yüksek sesle okuyacak.

GCM Yatırım Banner

Kraliyet aile üyeleri, Başbakan ve sorumlular bildiriyi imzalayacak. Ardından sessizlik çağrısında bulunulacak ve topçu silahlarının ateşlenmesi için talimatlar verilecek.

Ardından yeni hükümdar,  yasanın gerektirdiği şekilde İskoçya Kilisesi’nin güvenliği için yemin edecek.

Son olarak yeni hükümdar yeminin iki kopyasını da imzalayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.