Paylaşım

Güne Pozitif Başlayan Dolar Yükselişini Hızlandırdı


 

Güne yükselişle başlayan dolar; yurt içinde OVP, yurt dışında ABD vergi paketi açıklamasını beklerken 3,57 seviyesine yükseldi. Kurdaki son gelişmeler haberimizde...

Dolar kuru, küresel piyasalarda yaşanan jeopolitik risk algısıyla son iki hafta içerisinde 3,40’lı seviyelerden 3,55’lere kadar çıktı. FED Başkanı Janet Yellen’in Salı günü para politikasına dair yaptığı açıklamaların ardından yükselişe geçen dolar, OVP ve ABD verilerini beklerken hızını artırdı. Saat 12:45 itibariyle 3,5792 bandından işlem görüyor.

Dolar, bugün açıklanacak olan Orta Vadeli Program (OVP) öncesinde 3,57 seviyesini geçti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bugün Orta Vadeli Program’ı açıklayacak. Saat 13:00’te yapılacak olan açıklamaya Başbakan Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da katılacak. 2018 – 2020 yıllarını kapsayan OVP piyasaların odağında olurken, artan jeopolitik riskler de endişe yaratmaya devam ediyor.

Bugün doların takip edeceği bir başka gelişme ise ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklayacağı vergi taslağı olacak.

Dün FED Başkanı Yellen açıklamalarından destek bulan dolar, bugün de Trump açıklamalarını bekliyor. Bildiğiniz gibi Trump uzun zamandır vergi indirimi konusunu gündemde tutuyor. Bugün söz konusu paketin tasarısı açıklanacak. Dolar/TL Trump öncesinde %0,8 oranında yükseliş kaydederken, küresel piyasalar Kuzey Irak’ta yaşanan referandumun oluşturduğu tedirginliği yaşıyor.

HSBC Portföy Yönetimi’nden İbrahim Aksoy, dolarda 3,55 seviyesinin geçilmesi halinde 3,59’un gündeme geleceğini söyledi.

İbrahim Aksoy tarafından yollanan notta; Türkiye’ye özgü jeopolitik risklerin devam etmesi halinde kurda 3,55 seviyesinin görülebileceği bildirildi. Ve eğer bu direnç kırılırsa, 200 günlük hareketli ortalama olan 3,5920 seviyesinin gündeme gelebileceği belirtildi. Dolar hakkında daha fazla tahmin ve analiz almak için buraya bakınız.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın