Yatırım yapmaya başla!

Gündemdeki Gelişmelerden Borsa Nasıl Etkilenir?

Gündemdeki Gelişmelerden Borsa Nasıl Etkilenir?

Borsayı takip ediyorsanız veya ekonomi haberlerini izliyorsanız piyasada meydana gelen anlık dalgalanmalar hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz. Özellikle bu dalgalanmaların hangi faktörler nedeniyle olduğunu anlayabilirsiniz. Arz – talep kaynaklı olsa da borsa, gündemdeki gelişmelerden de ciddi anlamda etkilenir. Bu nedenle piyasada alım – satım yaparak birikimlerini değerlendirmek isteyenlerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Böylece istenen başarı elde edilebilir. Bunun için yazımızda direkt olarak gündemdeki gelişmelerin borsayı nasıl etkilediği hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Gündemde yaşanan, sıcak haber olarak geçen durumlar borsada işlem gören araçlara hissedilir derecede etki eder. Öyle ki bir gelişmenin ardından bazı enstrümanların değeri yükselirken bazılarının ise dibe çöker. Önemli olan da bu gelişmelerin yorumunun doğru bir şekilde yapılmasıdır. Bu sayede borsanın mantığına göre hareket edilerek beklentiler karşılanabilir. Bu anlamda elbette ki borsanın temelinin öğrenilmesi şarttır. Piyasaları ve gelişmeleri yorumlamak için de belli bir tecrübeye sahip olmak gerekir. Böylece beklentiye yönelik işlemler yönlendirilerek hedeflenen kazançlar elde edilmektedir.

Borsa Gündemini Oluşturan Konular Nelerdir?

Borsa Gündemini Oluşturan Konular Nelerdir?Borsa gündemini oluşturan konular genellikle ekonomi ile bağlantılıdır. Borsa gündemi nasıl takip edilir buradan öğrenebilirsiniz. Özellikle bu konuda mikro ve makroekonomik verilerin içerisinde yer alan göstergelerin önemi büyüktür. Çünkü bu veriler ülkelerin ekonomileri hakkında bilgi edinmeyi sağlar. Öyle ki ülkenin ekonomisi büyüyorsa ve gelişiyorsa o ülkenin borsası bir süre sonra artan taleple yükselişe geçecektir. Tam tersi daralmalar, küçülmeler yüzünden fiyat seviyeleri dip noktalara kadar geri çekilecektir. Her zaman için aynı etki söz konusu olmasa da çoğu zaman bu durum için aynı yorum yapılır. Bu elbette ki gündemdeki gelişmelere göre de değişiklik gösterir.

Ekonomik etkenler dışında da piyasayı etkileyen konular bulunur. Ülkeler arası anlaşmazlıklar, savaşlar, göçler ve afet durumları gibi pek çok durum borsa araçlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle bu gibi olayları takip etmeniz gerekir. Kısaca bahsetmek gerekirse meydana gelen gelişmelerin anlık olarak izlenebilmesi için takip programları geliştirilmiştir. Bu programlar sayesinde gerek yurt içi gerekse yurt dışı piyasalarında yaşanan gelişmeleri izleyebilirsiniz. Buna göre piyasanın nasıl bir eğilim içine gireceği hakkında yorumlar yapabilirsiniz. Böylelikle yatırımlarınıza doğru bir şekilde yön verebilirsiniz.

Ekonomik ve diğer etkenlerin dışında, borsa piyasasını etkileyen bazı etken faktörler bulunur. Bu faktörlerin hepsi arz ve talep unsurlarının içerisinde yer alır. Biliyorsunuz ki piyasada fiyatlar yatırımcıların alım – satım miktarlarına bağlı olarak değişir. Talep yüksek olduğunda satışlar az olduğu için borsa aracının değeri yükselmektedir. Tam tersi durumda satışların artmasıyla talep azalacaktır. Bu tamamen beklentilerle alakalı durumdur. Bu nedenle yatırım yaparken diğer yatırımcıların da nasıl hareket edeceklerini bilmeniz gerekir. borsada işlem gören yatırım araçları hakkındaki bilgileri bu yazıdan öğrenebilirsiniz. Çünkü satış dalgasına yakalanabilirsiniz. Bu nedenle de zarar etmek durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden piyasanın nabzını tutabilmelisiniz. Bunun için de belirli bir borsa deneyimi yaşamış olmanız şarttır.

Borsa deneyimlerinizi gerçek hesapta yaşamak yerine sanal hesaplarda yaşayabilirsiniz. Böylece birikimlerinizi de riske atmamış olursunuz. Çünkü sanal hesaplarda gerçek olmayan para yüklüdür. İşlemlerinizi sanal bakiyeler üzerinden yürütürsünüz. Böylece para kaybetme riskiniz olmadığı için işlemlerinizi kolaylıkla yürütebilirsiniz. Gelişen olaylar karşısında fiyatları inceleyebilirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi nasıl değerlendirmeniz gerektiği hususunu anlayabilirsiniz. Böylece gerçek hesaba geçtiğinizde zorluk çekmezsiniz. Kayıp vermeden ve sürekli olarak kazanç elde edebilir hale gelirsiniz.

Gündemdeki Gelişmelerden Borsa Piyasası Nasıl Etkilenir?

Gündemdeki Gelişmelerden Borsa Piyasası Nasıl Etkilenir?Gündemdeki gelişmeler, borsa piyasasını olumlu veya olumsuz olarak etkilemektedir. Bu hem gelişmelere hem de yatırımcıların tepkisine bağlıdır. Biliyorsunuz ki FED’in faiz artırım politikasını uygulaması normalde altın fiyatlarının düşmesine neden olur. Bu konuda yatırımcılar bu duruma ilişkin tepki alımlarını gerçekleştirirse fiyatlar eski yükselişteki seviyelerine geri dönebilir. Hatta fiyat seviyeleri kırılarak daha da yükselebilir. Bu gibi hususlar için geçmişte yaşanan olayları incelemelisiniz. Yatırımcılar, alım mı yoksa satım mı yapacak belirleyemeyeceğiniz için piyasa takibi yapmalısınız. Analizlerde bulunmalısınız. Böylece istediğiniz verimi yakalayabilirsiniz.

Birkaç hafta öncesinde yaşanan darbe girişimleri, ülkemiz borsasını biliyorsunuz ki olumsuz yönde etkilemiştir. Darbe girişimi yurt içi piyasaları nasıl etkiledi sorusunun cevabı için buraya tıklayın. Darbe girişiminin engellenmesine rağmen bir sonraki gün, borsa güne düşüşle başlamıştır. Bunun ardından ülkemizde olağanüstü hal ilan edilmesiyle, Borsa İstanbul’da görevli olan bazı kişilerin gözaltına alınmasıyla birlikte düşüşler devam etmiştir. TCMB tarafından gelen açıklamalar ve devlet büyüklerinin söylemiş olduğu sözler sonucunda fiyatlarda özellikle Türk lirasında toplanmalar görülmüştür. Konu hakkında ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Bu kapsamda yurt dışında meydana gelen olayların da etkisi yüksektir. Örneğin, FED ile BOJ’un almış olduğu kararlar sonucunda yaşanan hareketlilikler ülkemiz borsasını olumlu yönde etkilemiştir. Bu sayede düşen fiyatlarda tekrar canlanmış görülmüştür.

Sadece ülkemizde yaşanan olaylar sonucunda piyasada alım – satım yapmak doğru değildir. Çünkü yurt dışında yaşanan gelişmeler de Borsa İstanbul’u etkiler. Bu nedenle kendi takip sisteminizi geliştirmelisiniz. Bu anlamda ister ekonomik takvim uygulamalarını ister finans sitelerini isterseniz de takip programlarını kullanabilirsiniz. Ekonomik takvim nedir, nasıl yorumlanır sorusunun cevaplarını öğrenmek için tıklayın. Böylece dünyanın diğer ucunda yaşanan tüm durumları takip edebilirsiniz. Deneyimleriniz artıkça yaşanan gelişmelerin borsa ve araçlarına ne gibi etkiler yarattığı hakkında doğru yorumlarda bulunabilirsiniz. Buna göre yaptığınız işlemlerin sonucunda karlı çıkabilirsiniz.

Borsacılar Gündemdeki Değişmeleri Nasıl Yorumlamalı?

Borsacılar Gündemdeki Değişmeleri Nasıl Yorumlamalı?Borsa piyasasında birikimlerini değerlendirmek isteyenler, fiyatlardaki hareketlilikleri yorumlama konusunda kendini geliştirmelidir. Bunun için aracı kurumlarının sunmuş olduğu eğitimler vardır. Bu eğitimler sayesinde tüm püf noktaları öğrenebilirsiniz. Böylelikle borsa ne zaman yükselişe ne zaman düşüşe geçecek belirleyebilirsiniz. Buna göre hangi zamanlarda portföyünüze hangi araçları eklemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Kazanç getirecek araçlara yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. Bunun için muhakkak ki sunulan eğitim olanaklarından faydalanmalısınız. Farklı yolları deneyerek yeni bilgiler edinmelisiniz. Özellikle deneme hesaplarını kullanmalısınız. Fiyatlardaki hareketlilikleri incelemelisiniz. Geçmişte yaşanan olaylarla bugünkü olayların kıyaslamasını yapmalısınız. Böylece fiyatlara olan bakış açınız gitgide değişir ve gelişir. Buna bağlı olarak elde ettiğiniz miktarlar da ciddi anlamda artabilir.

Sonuç olarak, borsa gündemini etkileyen olaylar genellikle ekonomik olarak anılsa da bunların dışında meydana gelen olaylar da piyasayı etkiler. Bu anlamda ekonomi haberlerini ve uzmanlarının yazılarını takip etmenizde fayda vardır. Bu finans içerikli programlar sayesinde neden düşüş neden yükseliş beklendiği yönünde yapılan açıklamalar sayesinde hareketlenmelerin sebeplerini öğrenebilirsiniz. Uzmanların analizleriyle gündemde düşüş mü yükseliş mi yaşanacağı hakkında ön fikre sahip olabilirsiniz. Belli bir süre geçtikten sonra başarılı yatırımcılar gibi borsanın nabzını tutabilirsiniz. Böylelikle kontrolü ele alarak birikimlerinizi en iyi şekillerde değerlendirmeyi başarabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum