Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gümüş Yüksek Faiz Ortamında Bu Yıl Yüzde 20’den Fazla Kazandırdı

Değerli metal gümüş küresel piyasalardaki gelişmeler ışığında bu yıl yatırımcısına kazandırdı. Haftanın son işlem gününde yine yükseliyor.
Gümüş Yüksek Faiz Ortamında Bu Yıl Yüzde 20’den Fazla Kazandırdı
HABER GİRİŞ

Altından sonra en değerli metal olarak yatırımcıların radarında olan gümüş, bu hafta genelinde kayıplarını artırmış olsa da son işlem gününde yukarı yönde eğilim sergiliyor. Ons gümüş yüzde 0,6 artışla 29,17 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bu yıl Federal Rezerv’in faiz indirimlerine başlayacağı beklentisi gümüşte artışları destekledi. Yılın başından itibaren gümüş yüzde 20’nin üzerinde getiri sağlamış durumda. Bu yılın en yüksek seviyesi Mayıs ayında 32,5 dolar ile görüldü.

Ons gümüş saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Haftalık bazda ise yüzde 5’in üzerinde bir kayıp söz konusu. Bu haftanın başında 29,5 dolarda işlem gören gümüş, faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin ötelenmesiyle kayıplarını artırdı. Bugün piyasalar tarafından ABD’de çekirdek PCE verisi takip edilecek.

FED bu veriyi başlıca enflasyon göstergelerinden biri olarak baz alınıyor. Son verilere göre gümüş 1,65 trilyon dolar piyasa değeri ile dünyadaki en değerli 8. varlık konumunda bulunuyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın