Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sert Yükselen Gümüş Bir Süre Geriledikten Sonra Ralliye Devam Edebilir

Analistler 30 dolara dayanan gümüşün geçici bir durgunluğa gireceğini, ancak pandemi ve azalan arz nedeniyle yeniden yükseleceğini öngörüyor.
Sert Yükselen Gümüş Bir Süre Geriledikten Sonra Ralliye Devam Edebilir

Ağustos ayının ilk haftası piyasalar için bir hayli hareketli geçti. Dolar ve Euro kuru tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken TL varlıklarına gelen satışlar borsadaki kayıpları hızlandırdı. Dünya genelinde 20 milyona yakın vakaya ulaşan koronavirüs pandemisi küresel ekonomiye dair endişeleri her geçen gün artıyor.

Ekonomide toparlanma sinyalleri alınmaya başlasa da halen etkin bir aşının bulunmaması önümüzdeki sürece ilişkin belirsizliğin canlı tutulmasına sebep oluyor.

Bu durum başlı başına piyasalar üzerinde baskı yaratırken bir taraftan da dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ile Çin arasındaki artan tansiyon takip ediliyor.

Tüm bu gelişmeler altın fiyatlarının rekor seviyelere çıkmasını sağlarken, gümüş kontratı da sert yükseldi. Uzmanlar 30 dolara yaklaşan gümüş fiyatları için yatırımcıların dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Gümüş vadeli kontratları 29,91 dolar seviyesine kadar tırmandı.
Gümüş 30 Dolara Yaklaştı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Başta tüm dünyada yaşanan sağlık krizi olmak üzere bazı jeopolitik gelişmeler yatırımcıları güvenli liman arayışına yöneltti. Gümüş fiyatları adeta altınla yarışırken gramı 7 TL’nin üstüne çıktı.

Yurt içinde bazı sektör temsilcileri düğün yapanların altına alternatif olarak gümüş alyans ve takıları tercih ettiğini belirtiyor.

Artan talep gümüşü 30 dolara çıkarırken analistler bir sonraki durak olarak 31 ve 32 dolar seviyelerine dikkat çekiyor.

GCM Yatırım Gümüş Analizi

Son haftalarda çok sert bir şekilde yükseliş göstermesi sebebiyle fiyatların bir süre düşüşe geçebileceği tahmin ediliyor. Fakat dikkat çeken önemli bir yorum ise düşüşün geçici olabileceği yönünde.

Credit Suisse analistleri fiyatlarda geçici bir durgunluk yaşanacağını ve ardından 35,23 – 35,36 dolar seviyelerine doğru yeniden yükseleceğini düşünüyor. Commerzbank analistleri de fiyatlarda bir düzeltme olacağını düşünenlerden. Analistler destek olarak 31,71 dolar seviyesinin takip edileceğini aktarıyor.

Gümüşte yükseliş beklentisinin bir diğer nedeninin azalan arz olduğu belirtiliyor.
Gümüş Fiyatları Tarihsel Gelişimi
Kaynak: Investing

Gümüş kontratı 1980’li yıllarda 50 doları aşarak tarihi rekorunu kırmıştı. Güncel seviye 28 dolar, gramı ise 6,62 lira seviyesinde. Uzmanlar açıklamasında küresel üretimde önemli, yere sahip olan Meksika ve Peru’da madenlerin büyük kısmının pandemi nedeniyle kapandığını belirtiyor. Uluslararası Gümüş Enstitüsü ise beş yıldır ilk defa piyasanın açık verdiğini bildirdi.

Gümüş, Temmuz ayında yatırımcısına en fazla kazandıran emtia oldu. Analistler bunu hem güvenli liman alımlarına hem de azalan arza bağlıyor. Tahminlere göre 2020’de küresel gümüş arzı %7,2 oranında azalabilir. Bu da fiyatların yukarı yönde hareket etmesini sağlayacak önemli bir unsur olarak altı çizilmeli.

CRU Group kıdemli analistlerinden Paul Wiggers de Vries, coronavirüs salgını nedeniyle madenlerin büyük kısmının kapanmasının, 2020 için beklenen üretimin gerçekleşmemesine sebep olduğunu belirtti.

BMO Capital Markets emtia araştırmaları bölüm başkanı Colin Hamilton da pandeminin üretim tarafını aksatmaya devam edeceğini düşünen isimlerden. Artan virüs vakalarının kısıtlamaları yeniden getirebileceği, bunun da fiyatlara yansıyacağını öngörüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum