Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gümüş Altını Solladı! İşte Madenlerin Kazanç Tablosu

Kıymetli maden piyasasında ayrılmaz ikili altın ve gümüş arasındaki korelasyon bozuluyor. Bu hafta gümüşün getirisi altını solladı. İşte detaylar:
Gümüş Altını Solladı! İşte Madenlerin Kazanç Tablosu

Orta Doğu’da Ekim ayının başından bu yana büyük bir gerilim yaşanıyor. İsrail Hamas arasındaki savaşın tüm caniliği gözler önüne serilirken, küresel piyasalarda jeopolitik riskler tırmanıyor. Kıymetli madenler bu gerilimden payını alarak güçlü yükseliş gösterdikten sonra sakince gündemi takip etmeye başladı. Bu noktada altın ve gümüş arasındaki korelasyonun bozulduğu dikkatlerden kaçmadı.

Normal şartlarda birlikte hareket etmesi ve altındaki yükselişin devamında gümüşün de yükselmesi beklenir. Ancak son dönemde altın yükselirken gümüş düşüyor ya da tam tersi görülüyor. Bu ilişkinin bozulmasıyla birlikte bu hafta gümüş getiri oranlarının altını geçtiği gözlendi.

30 Ekim – 03 Kasım haftasının bir önceki hafta ile karşılaştırılan getirilerine göre bu hafta gümüş, altından daha fazla kazandırdı.
Altın - Gümüş Kazanç Tablosu
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hem ons hem de gram bazında gümüş, altının bir önceki haftaya göre getirilerini geçti. Gümüş ons bazında bir önceki haftaya göre yüzde 1,67 getiri sundu. Gram bazında ise yüzde 2,51 oranında kazandırdı. Altın onsu ise bir önceki haftaya göre yüzde 0,78, gram altın yüzde 1,66 kazanç sundu.

Gümüş ons bazında bu haftaya 23,1 dolardan başladıktan sonra 23,6 dolara kadar yükseldi. Ardından gerilemeye başlayan gri maden, 22,54 dolara indi. Dünkü işlemlerde bir miktar yükselerek yeniden 23 doların üstünü gören gümüş, akşam saatlerinde gerilemeye başladı. Bu düşüş bugünkü işlemlere de yayılırken, ABD’nin tarım dışı istihdamıyla birlikte dik yükseliş gözlendi.

Gümüş, tarım dışı istihdam verisinin açıklandığı sırada 22,59 dolardan 23,26 dolara kadar tırmandı.
Gümüş Yükseliş - 03.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

TSİ 16:45 sularında yüzde 2,07 yükselişle 23,23 dolarda gezmeye başlayan gri maden, gram bazında da yükseldi. Gümüşün gramı ABD verisinin açıklandığı sırada 20,62 liradan 21,27 liraya kadar yükseliş gösterdi. Altına göre daha sert hareketler gösteren gümüş, buna bağlı olarak kazançlarını kısa vadede daha yüksek tutuyor.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Sarı maden de ABD verisiyle birlikte güçlü yükseldi. Ons bazında 20 dolar birden yükselen sarı maden, gram bazında 1831,22 liradaki rekora yaklaşık 1 lira uzakta kaldı.

Yıllık bazda incelendiğinde ise altın getirileri, gümüşün üstünde olmasına karşın arada küçük farklar bulunuyor. Portföylerin ayrılmaz ikilisi son dönemde getiri bakımından yatırımcısını şaşırtmadan ilerliyor.

Gümüş fiyatının seyriyle ilgili beklenti ve analizleri incelediğimiz zaman altta 22,5 doların üstte 24 – 25,33 doların takip edildiğini gösteriyor. Bugünkü ABD verisinin ardından kazanılan yukarı yönlü ivme güçlenirse 24 dolara doğru bir hareket bekleniyor. Devamında ise 25,33 doların takip edileceği söyleniyor. Aşağıda ise 22,50 doların önemli bir destek olarak görev yaptığı ifade ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%