Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gümüş 2 Ay Sonra Yeniden 23 Dolar Üzerine Tutunmaya Çalışıyor

Dolardaki zayıflık ve bankacılık korkularından destek alan gümüş, 23 dolar üzerinde tutunmaya çalışıyor. Bir ayda yüzde 13'e yakın artan metalde son durum ne?
Gümüş 2 Ay Sonra Yeniden 23 Dolar Üzerine Tutunmaya Çalışıyor
HABER GİRİŞ

Bankacılık krizi ortasında yatırımcıların güvenli liman arayışından olumlu etkilenen gümüş, bugün 2 ayın zirvesini deneyip eksiye döndü. Cuma günü 23,70 dolar seviyesine kadar çıkan gri metal, sonraki günlerde 22-23 dolar aralığında işlem gördü.

Dün en düşük 22,96, en yüksek 23,51 dolar seviyelerini gören gümüş, bugün 23 dolar üzerinde tutunmaya çalışıyor. Açılışın ardından ilk 4 saatlik kapanış sonrası yönünü aşağıya çeviren emtia, kademeli bir şekilde gerilese de 22 dolara inmedi.

Yazım sırasında yüzde 0,5 ekside fiyatlanan gümüş vadeli işlemleri, son verilere göre bir ayda yüzde 13’e yakın arttı.

Gümüş 2 Ay Sonra 23 Dolar Üzerine Tutunmaya Çalışıyor
Kaynak: piyasa.paratic.com

Avrupa seansının başlamasıyla 23,20 dolara kadar gerileyen metal, buradan destek alarak 23,2 üzerinde kaldı.

Metal, finansal piyasaları sarsan bankacılık sistemin ilişkin korkuların yanında değer kaybeden dolar endeksinden de olumlu etkileniyor.

GCM Yatırım Banner

Dolar endeksi küresel bankacılık kargaşasına ilişkin korkuların azalmasıyla daha da gerilerken gümüş, yaklaşık 2 ayın zirvesini denemeyi sürdürüyor. Bankacılık krizinin patlak verdiği Mart ortasından bu yana yukarı yönlü seyreden emtia için gelen tahminler de iyimser.

ABD dolarındaki geri çekilme, altın gibi güvenli liman olarak görülen gümüş üzerinde pozitif etki yaratıyor. Piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Mayıs’ta faiz artırmayacağına ilişkin beklenti fiyatlanırken faiz indirimi bahisleri giderek artıyor.

Bu durum da altın ve gümüş gibi emtialar için iyiye işaret ediyor. Ayrıca piyasalardaki yön, bankacılık sektörünün sağlığına ilişkin endişeler arasında güvenli liman varlıklarına olan talebin güçlü kaldığını gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın