Yatırım yapmaya başla!

Kaçakçılığın Önlenmesi Amacıyla Gümrüklerden Geçen Araçlara Yapay Zeka Taraması Geliyor

Gümrüklerden geçen araçlarda kaçakçılığın önlenmesi ve kontrollerin çok daha hızlı bir şekilde yapılması amacıyla yapay zeka taraması devri başlıyor.
Kaçakçılığın Önlenmesi Amacıyla Gümrüklerden Geçen Araçlara Yapay Zeka Taraması Geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gümrüklerden geçecek araçlar için yapay zeka devrinin başladığını duyurdu. Kaçakçılığın önlenmesi ve kayıt dışılığın azaltılması amacıyla artık yüksek teknolojili uygulamalar yürürlüğe konulacak.

Bakan Pekcan Tarama Ağı Projesi ile yapay zeka teknolojilerinin kullanılacağını, bu sayede gümrükten geçen araçların içindeki yükün yasa dışı, suç ve tehdit unsurları içerip içermediğini çok kolay bir şekilde tespit edileceğini söyledi.

TÜBİTAK ve Ticaret Bakanlığı tarafından geliştirilen projenin tüm gümrük idarelerine örnek olmasını dilediklerini belirtti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan gümrük kontrollerinin, ticaretin hızını kesmeyecek şekilde olması gerektiğini vurguladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar PekcanBuradaki kontrollerin kamu sağlığı ve güvenliğini ön planda tutacak şekilde olması gerektiğini, bu nedenle de yüksek teknolojiye dayalı bir altyapı kurduklarını açıkladı. Gümrüklerden geçen araç ve konteynerlara fiziki müdahale yapmadan ileri tarama teknolojileri ile kontrol edilebileceğini söyledi.

Bu amaçla 68 adet X-Ray Araç ve Konteyner Tarama Sistemi’nin tüm liman ve gümrük kapılarına kurulduğunu aktardı. Geliştirilen bu sistemin araçların röntgen filmini çekeceğini, bu sayede saatlerce süren kontrollerin birkaç dakika içerisinde yapılabileceğini dile getirdi. Sistemin özellikle de kaçakçılıkla mücadele, suç teşkil eden malzemelerin tespit edilmesi açısından çok önemli bir vazife göreceğini sözlerine ekledi.

Geçiş esnasında elde edilen görüntüler, Bakanlık Komuta Kontrol Merkezi’nde toplanacak.

Gümrük KontrolleriKontrollerin tek bir merkezden yapılacağını söyleyen Pekcan, tüm sevk ve idarenin de aynı şekilde Bakanlık Komuta Kontrol Merkezi’nden yürütüleceğini açıkladı. Bu şekilde tüm kapılardan giren ve çıkan araçların yükünü gösteren görüntülerin ilgili birimler tarafından inceleneceğini aktardı.

Sistemin bir diğer katkısı ise vergi kaçakçılığının önüne geçmesi olacak. İzinsiz şekilde yurda sokulan eşyalar tespit edilerek, vergi kaybının önüne geçilmiş olunacak. Bakan Pekcan, “X-ray sistemlerinde üretilen veri ve bilginin komşu ülke gümrük idareleriyle veri paylaşımı da sağlanarak, aynı aracın sınır geçişlerinde mükerrer taranmasının önüne geçilecek ve hızlı bir lojistik geçiş koridoru kurulmuş olacak.” açıklamasında bulundu.

Geliştirilecek bu sistem sayesinde aynı aracın diğer sınır kapılarından geçişte de kontrollerinin sağlanmasında kolaylık ve hızlı bir lojistik geçiş koridoru kurulmuş olunacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum