Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gümrük Vergisiyle Chery Uçtu: Otomobillere 100 Bin TL Zam

Çin’den ithal edilen otomobillere uygulanan yüzde 40 oranında ilave gümrük vergisi uygulamaya girdi. Türkiye’de en çok satan Çinli markalardan zam furyası geliyor.
Gümrük Vergisiyle Chery Uçtu: Otomobillere 100 Bin TL Zam
HABER GİRİŞ

Elektrikli araç sektöründe egemenlik gösteren Çin’in Türkiye’ye yatırım yapması için getirilen ek gümrük vergisi dün itibarıyla uygulamaya döküldü. İthal edilen Çin menşeli elektrikli araçlardan Temmuz ayından itibaren yüzde 40 ek gümrük vergisi alınacak.

Çinli markalara getirilen vergi yükünün fiyatlara yansıyacağı beklentileri ise karşılık buldu. Türkiye’de en çok tercih edilen markaların arasında gösterilen Çin menşeli Chery, fiyatları artırdı.

Chery marka araçların satış fiyatları ortalama 100 bin TL biden yükseldi. Konuya ilişkin yorum Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın’dan geldi.

Ekonomi gazetesine konuşan Yalçın, Chery’nin zam kararının devamının diğer markalar için de geçerli olduğunu söyleyerek şöyle ekledi:

“Çinli marka MG’nin internet sitesinde ‘fiyatlarımız güncelleniyor’ ibaresine yer verilirken, Türkiye’de fabrika kurma kararını açıklayan BYD’nin ise dün itibariyle eski satış fiyatlarını koruması dikkat çekti. Woyah, Maxus, DFSK, Skywell ve Leap Motor gibi diğer Çinli otomobil markalarının da fiyatlarını önümüzdeki günlerde güncellemesi bekleniyor.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın