Yatırım yapmaya başla!

Yurt Dışından Alışveriş Yapanlara Kötü Haber: Gümrük Vergisi Limiti Düşürülüyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yurt dışından alışveriş yapanları üzecek bir karara imza atıyor. İşte detaylar…
Yurt Dışından Alışveriş Yapanlara Kötü Haber: Gümrük Vergisi Limiti Düşürülüyor!

Yurt dışından alışveriş yapanlar çok iyi bilecektir ki gümrük vergisinden muaf olmak için belirli bir miktarın altında işlem yapmaları gerekiyor. 2016 yılına kadar 75 Euro olan bu oran daha sonra 30 Euro’ya düşürülmüştü.

Ancak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu limiti tekrar düşürecek bir değişikliğe gidiyor. Yetkili kaynaklardan edinilen bilgiye göre yurt dışından sipariş edilen ürünler için gümrük vergisi limiti 22 Euro olarak belirleniyor. Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulan kararın kısa sürede kabul edilmesi bekleniyor.

Yurt Dışından Alışveriş Zorlaşıyor!

Bakanlığın yapmaya hazırlandığı değişiklik, özellikle Amazon, eBay ve Alibaba gibi dünyanın önde gelen platformlarından alışveriş yapan insanları doğrudan etkileyecek. Daha önceden 30 Euro olan limitin 22 Euro’ya düşürülmesi büyük tepkiye neden oldu.

Yurt dışından alışveriş yapan insanlar, satın aldığı ürünlerin fiyatının 22 Euro’yu geçmesi halinde ekstradan gümrük vergisi ödemek durumunda kalacaklar. Alınan bu kararın yurt dışı alışveriş hacmini sekteye uğratacağı belirtiliyor.

Önceden Verilmiş Siparişler için İlave Süre Verilecek

Gümrük vergisi limitinin 30 Euro olduğu zamana göre alışverişlerini yapmış olan insanlar içinse 15 günlük ek süre verilmesi bekleniyor. Ancak kararın Bakanlar Kurulu’nda onaylanmasıyla beraber gümrük vergi muafiyeti limiti 22 Euro’ya düşürülmüş olacak.

Yapılacak olan gümrük muafiyeti değişikliğinde bir de limit artışına gidiliyor. Posta ya da kargo yoluyla Türkiye’ye gönderilecek olan eğitim ve bilim amaçlı kitaplar için bu muafiyet 150 Euro’ya çıkarılıyor. Ayrıca bu eserleri alanların ödeyeceği KDV oranı yüzde 8 olarak belirlenmiş olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum