Yatırım yapmaya başla!

Güler Sabancı En Güçlü 4. İş Kadını Oldu

Güler Sabancı En Güçlü 4. İş Kadını Oldu

İş dünyasında önemli bir yeri olan Fortune Dergisi, EMEA Bölgesi’nin En Güçlü 25 İş Kadını listesini açıkladı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, listenin 4. sırasında yer almayı başardı. Listenin zirvesinde ise Banco Santander Yönetim Kurulu Başkanı Ana Botin bulunuyor.

Imperial Tobacco Üst Yöneticisi Alison Cooper, SEB Group Başkanı Annika Falkengren ve Walgreens Boots Alliance Üst Yöneticisi Ornella Barra listenin ilk beş sırasında yer alan isimler oldu.

Listeye girmeyi başarmış başarılı iş kadınlarından bazılarıysa yine şu şekilde; Patricia Barbizet, Carolyn McCall, Veronique Laury, Moya Greene ve Dominique Senequier.

Dergide Güler Sabancı için bir değerlendirme yapıldı. Değerlendirmede şu sözlere yer verildi; “13 milyar dolarlık yıllık geliriyle bir finans ve sanayi devi olan Sabancı Holding, Euro Bölgesi’nin zayıflaması ve Orta Doğu’da yaşanan krizlerden dolayı zorlu bir yılı geride bıraktı. Ancak Güler Sabancı’nın bölge coğrafyası üzerindeki gücü tartışılmaz. Siemens Supervisory Board üyeliğinin yanı sıra bu yılın başından beri B20 Ticaret Görev Gücü’nün eş başkanlığını da yürütüyor. Güler Sabancı, Türkiye’de kadının iş dünyasında güçlenmesinin kararlı bir sözcüsü.”

Sabancı Üniversitesi’ne de değinilen değerlendirmede; “Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nın yürütüldüğü Sabancı Üniversitesi, bu yıl aile içi şiddetin beyaz yakalı kadın çalışanlar üzerindeki etkisini ortaya koyan raporuyla gündemdeydi,” dendi.

B20 Zirvesi’nde yaptığı konuşmayla dikkatleri çeken Güler Sabancı, dünya ticaretindeki durgunluğun aşılması için 3 anahtar öneri modeli sundu; “Hepimizin bildiği gibi ticaret, ekonomik büyümenin motoru ve her hükümetin gündeminde olan önemli bir konu. Örneğin geçtiğimiz 2014 yılında ticaret büyümesi %2,8’e düştü. Bu değer kriz öncesi büyüme değeri olan %7’nin yarısının bile altında. IMF ve Dünya Bankası mevcut koşulların devam etmesi halinde, ticari büyümenin %2’nin de altına düşebileceğini öngördü,” dedi.

İlk öneri olarak Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması’nın onaylanması ve yüksek standartlarla uygulanması olduğunu belirten Sabancı, sözlerine şöyle devam etti; “OECD’nin çalışmalarına göre ticareti kolaylaştırma önlemlerinin uygulanması ticaret maliyetlerindeki her %1 iyileşmenin dünya ekonomisine 40 milyar ABD dolarından daha fazla katkı sağlaması bekleniyor.” Sabancı, ticaretin canlanması ve küresel ekonominin güçlendirilmesi için sundukları bu 3 önerinin aciliyetine inandıklarını vurguladı.

Güler Sabancı, B20 Zirvesi’nde gerçekleştirdiği bu konuşmada, yıl sonu yapılacak olan Nairobi Zirvesi’ne kadar Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması’nın bir an önce imzalanması gerektiğinin duyurusunu da yaptı.

Türk kadınını dünyada başarıyla temsil eden Güler Sabancı, daha önce yaptığı değerlendirmelerde; cinsiyet eşitliği olmadan ekonomik kalkınmanın imkansız olacağının altını çizmişti.

Güler Sabancı Kimdir?

Güler Sabancı Kimdir?Güler Sabancı iş dünyasında itibarlı bir yeri olan, finans ve sanayi devi Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Murahhas üyesidir. 1955, Adana doğumlu olan Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı’dır. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Sabancı, birçok vakıf ve kurulun yönetiminde de yer almaktadır.

Kariyerine başladığı günden bu yana kat ettiği yol ve başarılarla adını duyuran Sabancı, aynı zamanda birçok kadın girişimci için de örnek modeldir.

2013 yılında Fortune Dergisi tarafından “Dünyanın En Güçlü 50 İş Kadını” listesinde ikinci sırada yer alan Sabancı, bu yıl hazırlanan listeye de girmeyi başardı ve dördüncü sıraya adını yazdırdı.

Liderlik ve hayırseverlik konusunda birçok ödülün de sahibi olan Güler Sabancı, eminiz daha birçok başarıya adını yazdıracak ve Türk kadınını iş dünyasında temsil etmeye devam edecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum