Yatırım yapmaya başla!

Güçlenen Dolar Altını Ne Kadar Etkiler?

Güçlenen Dolar Altını Ne Kadar Etkiler?

Dolar, ABD ekonomi verilerinin toparlanmaya başlaması ve FED Başkanı Janet Yellen’ın faiz artırımına yönelik yaptığı açıklamaların ardından yükselişe geçti. Eylül 2011’den bu yana en yüksek haftalık yükselişini gerçekleştiren dolar, güçlenmeye devam ediyor. Dolar yükselirken, Euro değer kaybetti. Yunanistan’ın kreditörleri yardım taleplerinde taviz vermeye çağırması, Euro’nun zayıflamasında en büyük etken oldu.

ANZ Bank New Zealand Ltd. döviz stratejistlerinden Sam Tuck, Yunanistan’ın bu tutumunun Euro üzerinde olumsuz bir etki yaratmaya devam ettiğini belirtti.

Dolar Spot Endeksi % 0.1’lik bir artışla 1,180.72 puana çıktı. Euro karşısında % 0.3’lük bir yükselme gösteren dolar, 1.0985 seviyesinden işlem görürken, yen karşısında ise 121,68 seviyesini gördü.

FED’in faiz artırımının işaretlerini vermesi, doları yükseltirken metallerin değer kaybetmesine neden oldu. Altın, Nisan ayından bu yana en yüksek haftalık kaybını gerçekleştirdi. Aynı şekilde gümüş ve paladyum da değer kaybetti.

Yellen yaptığı açıklamada enflasyondaki yükselişten bahsetmişti. Bu doğrultuda yüksek faizler ve altına yönelik riskten kaçınma gibi etkenler yatırımcıların altına olan ilgisinin azalmasına sebep oluyor.

Sucden Financial Ltd. döviz ve altın geliştirme müdürü Raymon Mok altındaki gelişmelerle ilgili olarak şu sözleri söyledi, “Eğer FED bu yıl faiz artırımına gitmeyi planlarsa, bu altın için oldukça aşağı bir faktör olacak. Doların güçlü konumu dikkate alındığında 1,200 doları güçlü bir destek olarak görmüyorum.”

Spot altın ons başına 1,204.79 dolara indi. Altın, Şanghay’da da bir haftalık sürenin en düşük seviyesini gördü.

Goldman Sachs Group, FED’in kademeli olarak gerçekleştireceği faiz artışı ve dolardaki güçlenmenin devam etmesinin altında yaşanan değer kaybını destekleyeceğini bildirdi. Goldman Sachs Group altının önümüzdeki zamanlarda geçireceği gelişmelerle ilgili olarak; altın kontratlarının 3 ayda ons başına 1,180 dolar, 6 ayda 1,150 dolar ve 12 ayda 1,050 dolardan işlem göreceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

Goldman en büyük düşüşü bakırda beklediklerini, petrol fiyatlarının ise 3. çeyrek dönemde, 1. çeyrek dönemdeki kadar düşük fiyatlara ineceğini bildirdi. Ek olarak Goldman, “Petrol fiyatlarından kaynaklanan deflasyonal baskıların düşüş etkisi, ABD ekonomik büyümesi ve doların ayrışması, gelişmekte olan piyasalardaki kaldıraçsızlık ve dengelenme kendilerini yeniden gösterecek,” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum