Yatırım yapmaya başla!

Güçlenen Dolar Altını Dibe Çekiyor!

Doların önemli para birimleri karşısında değer kazanması altın fiyatlarının düşmesine neden oldu. Altın son üç haftanın en düşük seviyesine yaklaştı.
Güçlenen Dolar Altını Dibe Çekiyor!

Şirketlerin üst üste mali yıl kar ve gelir tablolarını açıklaması, doların küresel piyasalarda güçlenmesi altında yaramadı. Altın fiyatları üç haftanın en düşük seviyesine yaklaştı. Dolar ise yen ve İsviçre Frankı hariç tüm G-10 para birimleri karşısında değer kazandı.

Spot altın dün %0,4 oranında gerileme kaydetmişti. Bugün fazla bir değişiklik olmadı, ons altın saat 09:00 itibariyle 1.273 dolardan işlem görüyor.

Serbest piyasada 25 Ekim 2017 tarihli altın fiyatlarına bakacak olursak; gram altın 153 lira, çeyrek altın 251 lira, yarım altın 502 lira ve Cumhuriyet altını 1.029 lira ile satışa sunulmakta. Diğer değerli metallerden spot gümüşün ons başına %0,2 kayıpla 16.9189 dolara, platinin %0,1 kayıpla 922.15 dolara ve palladyumun %0,2 kayıpla ons başına 965.30 dolara indiğini görmekteyiz.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zaman içerisinde vatandaşın yastık altında tuttuğu altınların ekonomiye kazandırılacağını söyledi.

Daha önce de bu konuda detaylı açıklama yapan ve vatandaşa altınlarınızı yastık altında tutmayın, Merkez Bankasına getirin çağrısı yapan Şimşek, bu sürecin biraz zaman alacağını ve biraz da güven meselesi olduğunu söyledi. Evde tutulan altınların sisteme kazandırılması adına, 2 hafta önce altına dayalı tahvil işlemi başlatıldı. Kendi verilerine göre yastık altında 2 bin 200 ton altın olduğunu söyleyen Şimşek, bunun piyasa değerinin 300 milyar lira olduğunu belirtti.

Daha önce 5 bin kişinin altın getirip altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası aldığını söyleyen Şimşek, sistem hakkında şu sözleri söyledi;

“Aslında mevduattan daha cazip. Mevduata gitseniz vergi var. Burada altın olarak getiriyor, altın olarak geri alıyorsunuz. Tüm altınların getirileceğini iddia etmek güç.” dedi. Bu işlemde en önemli şeyin güven olduğunu, bunun da biraz zaman alacağını söyleyen Şimşek, sistemle beraber altın sahiplerinin altınının hazine güvencesine verildiğini, bu sayede çalınma veya kaybolma riskinin de kalktığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum