Yatırım yapmaya başla!

Gübretaş’tan Yılın 4 Ayında 15 Bin Üreticiye Tarımsal Danışmanlık Hizmeti

Gübretaş, 2019 yılının ilk 4 ayında 15 bin üreticiye tarımsal danışmanlık hizmeti sağladı. Bununla birlikte, bilinçli tarım sayesinde verim artışı örneklerini de ortaya koydu. Detaylar aşağıda;
Gübretaş’tan Yılın 4 Ayında 15 Bin Üreticiye Tarımsal Danışmanlık Hizmeti

Gübretaş, bu yılın ilk 4 aylık döneminde 15 bin üreticiye tarımsal danışmanlık hizmeti sundu. Aynı zamanda Türkiye’nin 29 farklı noktasında oluşturduğu model üretim alanlarıyla, bilinçli tarım sayesinde sağlanabilecek verim artışı örneklerini de öne çıkardı.

Gübretaş’tan gelen açıklamaya göre, şirket sektörün ilki olarak bundan 67 yıl önce tarım verimliliğini artırmak amaçlı kurulmuştu. Bunun yanında Gübretaş, tarım sektöründeki katma değerin artırılmasına dair düzenlediği bilinçli tarımı yaygınlaştırma çalışmaları ve son 2 yılda yoğunlaştığı Ar-Ge faaliyetleriyle kendini gösteriyor.

Gübretaş, operasyonel faaliyetlerdeki başarılarının yanında, sosyal sorumluluk alanında da sektöre öncülük eden faaliyetlerini devam ettiriyor.

Gübretaş, Sosyal Sorumluluk Alanında da Sektöre Öncülük EdiyorŞirket, geleneksel yöntemler yerine daha bilinçli şekilde tarım yapılmasıyla verimlilik ve kalitenin yükseldiği gerçeğinden hareketle, sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdürüyor. Yaptığı açıklamada görüşlerini bildiren Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, bilşnçli tarımın yaygınlaştırılması amacıyla her yıl binlerce çiftçiye doğru gübreleme, toprak analizi ve tarımsal ürün yetiştiriciliği eğitimleri veren şirketin, son 2 yılda bu alanda yeni bir stratejiyle çalışmalar yaptığını bildirdi.

Yumaklı bunlara ek olarak, “2017 yılına kadar yılda ortalama bin 500 noktada 100 binden fazla çiftçiye eğitimler vermekteydik. 2017 yılından itibaren üreticilere arazide tarımsal danışmanlık hizmeti vermeye yoğunlaşma kararı aldık. Bölge müdürlüklerimiz bünyesindeki uzman ziraat mühendislerimiz, sürekli Anadolu’yu karış karış dolaşıyorlar. Sahadaki bu ekiplerimiz sadece 2018 yılında 5 binden fazla noktada 30 binin üzerinde üreticiye, arazide uygulamalı olarak tarımsal danışmanlık hizmeti verdiler.” ifadelerini kaydetti.

Türkiye’nin dört bir yanındaki GÜBRETAŞ ziraat mühendislerinin, arazi çalışmalarının yanı sıra köy kahvehanelerinde veya il-ilçe merkezlerindeki salonlarda üreticileri buluşturan bilinçli tarım eğitimlerine devam ettiği, Yumaklı’nın açıklamaları arasında.

Gübretaş Ziraat Mühendisleri Bilinçli Tarım Eğitimleri VeriyorYumaklı, etkili besleme uygulamaları ve bilinçli tarımın yaygınlaştırılmasının sonuçlarının toplumda herkese dokunan bir yönü olduğunu vurguladı. Ayrıca, şirket olarak kuruluşlarından bugüne kadar misyonlarını koruduklarını, bunu devam ettirerek sektörde öncü olmanın getirdiği sorumluluk bilinciyle her zaman çiftçinin yanında olduklarını ifade etti. Bilinçli tarım için birçok noktada model üretim alanları kurulduğunu da ekledi.

Toprak analizine dayalı bilinçli bitki beslemeyi yaygınlaştırmak, üreticilere bol verimli ve yüksek kaliteli ürün yetiştirmenin yollarını göstermek amacıyla geçen yıl Türkiye’nin 18 farklı yerinde, 11 tarımsal ürün için deneme ekimleri gerçekleştirdiklerini aktaran Yumaklı, bu deneme alanlarında optimum gübre tüketimi ile Türkiye ortalamasının üzerinde maksimum verim ve kalitenin sağlandığı örnekler çıkardıklarını söyledi.

Yumaklı, 2019 yılında yine ülkemizin farklı bölgelerinde ayçiçeği, fındık, mısır, pamuk, patates, şeker pancarı, zeytin başta olmak üzere 13 tarımsal bitki için 29 model alanda deneme üretimi planladıklarını, yine güzel sonuçlar elde edeceklerine inandıklarını paylaştı.

Gübretaş Genel Müdürü İbrahim YumaklıGübretaş Genel Müdürü Yumaklı tüm bunların yanında, şirketin tarım alanlarını verimli kullanmasının toprak analiziyle mümkün olduğu ana fikriyle, 2005 yılından bu yana sürdürülen Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi’nden bahsetti. Bu proje kapsamında tarım alanlarından alınan toprak numunelerinin laboratuvarlarda incelenerek çiftçilere söz konusu arazi için en uygun tarımsal üretim reçetelerinin sunulmaya devam ettiğini açıkladı.

Yumaklı, bu proje kapsamında geride bırakılan 14 yılda 81 ilden toplam 11 bin arazinin toprak verilerinin dijital ortama aktarıldığını bildirdi. Ardından, “Bu veriler sayesinde Türkiye’nin tarımda verimlilik haritasını büyük oranda şekillendirmiş olduk. Yine bu proje kapsamında yaklaşık 50 bin çiftçiye birebir arazide uygulamalı olarak toprak numunesi alma ve bilinçli bitki besleme eğitimleri vererek önemli bir sosyal sorumluluk faaliyeti de gerçekleştirmiş olduk.” şeklinde konuştu.

Üreticilerin diledikleri yerden Gübretaş uzman ziraat mühendisleriyle iletişim kurabilmeleri için teknolojik imkanları da tarım sektörüne dahil ettiklerini bildirildi.

Teknolojik İmkanlar da Tarım Sektörüne Dahil EdildiGenel Müdür açıklamalarını “Tarımsal danışmanlığı, herkesin her yerden erişebileceği hale getirmek için farklı iletişim kanallarını da kullanıyoruz. (0850) 811 50 50 numaralı Üretici Danışma Hattı, WhatsApp Danışma Hattı ve mobil cihazlar için geliştirdiğimiz GÜBRETAŞ EGP (Etkili Gübreleme Programları) uygulaması gibi teknolojik kanallardan da bilinçli tarım için çiftçilerimize danışmanlık hizmetleri sunmaktayız.” sözleriyle sonlandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum