Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GSYİH Revizyonları Çin’in Ekonomisini İkiye Katlama Hedefinde İlerlediğini Gösterdi

Yapılan GSYİH revizyonları, Çin'i 2020'ye kadar ekonomiyi ikiye katlama hedefine koyarken verilerin güvenilirliğine ilişkin soru işaretleri arttı.
GSYİH Revizyonları Çin’in Ekonomisini İkiye Katlama Hedefinde İlerlediğini Gösterdi
Yorum

Çin, 2018 nominal gayri safi yurtiçi hasılasını yüzde 2.3 oranında revize ederek 91.13 trilyon yuan seviyesinde kaydetti ve 2010’dan itibaren 2020 yılına kadar ekonomisinin büyüklüğünü iki katına çıkarma hedefinde yürüdüğüne işaret etti.

Ne var ki ekonomi neredeyse 30 yılın en düşük seviyesine gerilemişken bu revizyonlar Çin verilerinin güvenilirliğine dair şüpheleri körükleyebilecek nitelik taşıdı. Nitekim bazı analistler, Pekin’in iddialı hedeflerine ulaşmak için sayıları artırıyor olabileceğini öne sürüyor.

Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) yaptığı açıklamada, 2018 GSYİH büyüklüğündeki değişimin 2019 büyüme oranının hesaplanmasını önemli ölçüde etkilemeyeceğini belirtti.

Ulusal İstatistik Bürosu 2018 GSYİH Revize Yine de bazı analistler, nominal dürtmenin aslında o kadar nominal olmayabileceğini öne sürüyor. Capital Economics’teki kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard da bir notunda; “NBS şu andaki revizyon turunun daha önce kaydedilmemiş etkinlikleri açığa çıkaran nüfus sayımının bir sonucu olduğunu belirtmesine rağmen, bunun aynı zamanda resmi büyüme hedeflerine yardımcı olacağı gerçeğini görmezden gelmek zor” dedi.

Önceki revizyonlarda, gerçek büyümenin neredeyse her zaman yukarı doğru revize edildiğini de sözlerine ekledi.

Uzmanlar Çin Revizyonları Şüpheli Zaten bu yılın tamamı ve gelecek yıl için yaklaşık yüzde 6.2 büyüme ihtiyacı görülüyor ki böylece Çin Komünist Partisi, 2020’ye kadar olan GSYİH’leri ve gelirleri iki katına çıkarma hedefine ulaşabilir. Ancak üçüncü çeyrekte kaydedilen yüzde 6 seviyesindeki büyüme ve pek çok uzmanın 2020’de rakamın yüzde 6’nın altına düşeceği tahminiyle birlikte böyle bir genişleme hızına ulaşmak çok zor görünüyor.

Yurt içi ve yurt dışındaki talebin yavaşlamasıyla birlikte süregelen ticaret savaşı dünyanın en büyük ikinci ekonomisini zayıflatmıştı.

Yıllık GSYİH verilerini düzenli olarak revize eden Çin’in Çarşamba günü yayınlanan dördüncü Ulusal Ekonomik Nüfus Sayımı 2018’de, daha önceki GSYİH tahminlerine göre daha fazla işletme ve daha büyük bir toplam varlık tabanı gösteren daha zengin veri noktaları içerdi.

İstatistik Bürosu başkan yardımcısı olan Li Xiaochao, bu hafta başlarında Reuters’e verdiği demeçte, tarihi GSYİH rakamlarına yönelik revizyonların yapılacağını da söyledi. İstatistik Bürosu, hizmetler sektörünün 2018’de GSYİH’ye orijinal verilerin gösterdiğinden daha fazla katkıda bulunduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu