Yatırım yapmaya başla!

Yargıtay’dan Çıkan Karara Göre GSM Şirketleri Kota Aşımını Aboneye Bildirmek Zorunda!

Bir kullanıcı yurt dışına çıkmadan önce abonesi olduğu GSM şirketinden kota aşımı sebebiyle 7 bin lira fatura ile karşılaştı. Kullanıcının açtığı dava sonrası Yargıtay’dan emsal niteliğinde bir karar geldi.
Yargıtay’dan Çıkan Karara Göre GSM Şirketleri Kota Aşımını Aboneye Bildirmek Zorunda!

GSM kullanıcılarının büyük bölümü, operatörlerin kullanıma sunduğu özel paketleri satın alarak belirli kotalara sahip tarifeleri kullanıyorlar. Ancak çoğu zaman tarifelerdeki kullanımlarda kota aşımı durumunda aboneler çok uçuk faturalar ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

Geçtiğimiz haftalarda bir kullanıcı buna benzer bir durum ile karşılaştı. Bir kullanıcı yurt dışına çıkmadan önce konuşma ve internet paketi almış, geri döndüğünde ise dudak uçuklatan bir fatura ile karşı karşıya kalmıştı. Kullanıcının GSM operatörüne açtığı dava sonrası Yargıtay’dan kullanıcının hakkını koruyan bir karar geldi.

Kullanıcı 7 Bin TL Fatura ile Karşılaştı

Kullanıcı 7 Bin TL Fatura ile Karşılaştı

Bir kullanıcı yurt dışına çıkmadan önce aldığı internet paketinde yaşadığı kota aşımı sebebiyle 7 bin TL’lik bir fatura ile karşılaştı. Kullanıcı önce GSM bayisine giderek çözüm aradı ancak s orunu çözemeyince Adana 1. Tüketici Mahkemesi’ne gidip GSM firması aleyhine dava açtı.

Mahkemede görülen davada GSM şirketinin avukatı yapılan işlemde tüketiciyi mağdur edecek herhangi bir hatanın bulunmadığını ifade etti. Mahkeme de GSM şirketi ile aynı kanaate varınca kullanıcının davasının reddine karar verildi. Ancak duruma Yargıtay 3. Hukuk Dairesi el attı.

Yargıtay’dan Emsal Niteliğinde Karar

Yargıtay’dan Emsal Niteliğinde Karar

Fahiş bir fatura ile karşı karşıya kalan kullanıcıya Yargıtay’dan emsal teşkil edecek bir karar geldi. Açıklanan kararda GSM operatörünün kota aşımına dair kullanıcıyı uyarması gerektiği belirtildi. Verilen kararın tam metni şu şekilde;

“Taraflar arasında abonelik sözleşmesi imzalandığı, davacının müşteri hizmetleri ile yaptığı telefon görüşmesinde yurt dışı konuşma ve İnternet paketinin hattına tanımlanmasını kabul ettiği ortadadır. Ses kayıtlarına ilişkin bilirkişi raporuna göre de, kota aşımı halinde uygulanacak ücret tarifesinin davacıya bildirildiği ancak kota aşımının gerçekleştiğine ilişkin bilgilendirme yapılmadığı anlaşılmaktadır. Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 6/1-b ve 12/3 maddeleri uyarınca GSM firmasının kota aşımı halinde tüketiciyi bilgilendirme yükümlülüğü bulunmasına rağmen bu yükümlülüğe uygun hareket etmemiştir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum