Yatırım yapmaya başla!

Grönland’dan Gelen Son Veriler Buzulların Beklenenden Fazla Eridiğini Gösteriyor

Uzmanların yaptığı araştırmalar Grönland bölgesindeki buzulların erimesinin tehlikeli boyutlara ulaştığını gösteriyor.
Grönland’dan Gelen Son Veriler Buzulların Beklenenden Fazla Eridiğini Gösteriyor

Dünyanın kuzey kutbunda bulunan en büyük buz örtüsü ile kaplı olan Grönland bölgesinde sürekli bilimsel araştırmalar yapılıyor Bu bölgeden elde edilen veriler sonrası dünyanın ikliminin nasıl şekilleneceğine dair önemli öngörülerde bulunmak mümkün oluyor. Bilindiği üzere son yıllarda atmosferimizi tehdit eden başlıca sorun olarak küresel ısınma gösteriliyor.

Yapılan son araştırmalar ise Grönland bölgesindeki buzul miktarının tehlikeli boyutlara ulaştığı yönünde. Kutup çemberinde yaşanan belirgin sıcaklık artışı ve Dünya’nın kalan kısmında yaşanan sıcaklık artışının etkisiyle bölgede tahmin edilenden daha fazla buzul erimesi gerçekleştiği ifade ediliyor.

Dünya Tahmin Edilenden Hızlı Isınıyor

Dünya Tahmin Edilenden Hızlı Isınıyor

Bugüne kadar gezegenimizin kutup bölgelerinde yapılan pek çok araştırma, küresel ısınmanın etkilerini gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz aylarda NASA, Antartika bölgesinden yaptığı paylaşım ile Dünya’nın kırmızı alarm verdiğini duyurmuştu. Yapılan başka bir araştırma sonucu ise okyanusların tahmin edilenden çok daha fazla ısındığını ortaya çıkarmıştı.

Burada karbon salınımına dikkat çeken uzmanlar, yükselen deniz seviyesinin, yaşanan küresel ısınmanın en büyük kanıtı olduğunu belirtiyor. Ancak uzmanlar şimdiden daha kötüsü için uyarmaya devam ediyor. Eğer korkulan tahminler gerçekleşirse gezegenin sıcaklığı iki derece daha artacak ve su seviyesi 60 santimetreden fazla yükselecek. Bu durum sonrası 80 milyon insanın kıyıları saran sel felaketlerine maruz kalabilir.

Grönland’da yapılan son araştırma ile güneybatı bölgesi araştırmacıların ilgi odağı oldu. National Academy of Sciences tarafından yayınlanan araştırma raporuna göre 2013 yılında Kuzey Atlantik Salınımı’nın pozitif olduğu ve soğumayı desteklediği ortaya çıktı. Uzmanlara göre buz kütlesinde bir artış gözlenmez iken, erimenin geçici olarak durduğu ifade ediliyor. Ancak gerekli adımlar atılmazsa yaşanan ısınmanın önünün alınamayacağını ve korkulan doğal felaketlerin kapıda olduğu belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum