HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Gremse Altın Fiyatları Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Gremse Altın Nedir? Kaç Gramdır? Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Yüksek fiyatlı altın türlerinden olan Gremse altınlar, genellikle süs amacıyla tercih edilmektedir. Düğünlerde genellikle anne-baba tarafından hediye edilen tür olduğunu da söyleyebiliriz. Eski zamanlarda ise Gremse altın hem zenginliğin hem de tasarruf sahibi olmanın sembollerinden birisi olarak görülürmüş. Şimdi ise az bir kesim tarafından yatırım amacıyla kullanılmaktadır.

Gremse Altın Nedir?

Gremse Altın; 10 tane çeyrek, 5 tane yarım ve 2,5 tane tam altına eşit olan türdür. Buradan da anlaşılacağı gibi fiyatları oldukça yüksektir. Bu nedenle de yatırım için pek mantıklı bir tercih değildir. Üstüne üstlük piyasada çok fazla bulunan bir altın türü olmaması nedeniyle çeşitli sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

Gremse altınlara, halk arasında gramise dendiğini de duyabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılırlar. 22 ayar altından üretilirler ve 0,916 saflıktadırlar. Milyem kavramı ile ilk karşılaşılan altın türü olduğunu da söyleyebiliriz. Milyem; alaşım içerisinde bulunan altın miktarının 1000’lik oranda ifade edildiği ölçü birimidir. Buna göre gremse 916 milyemdir. 24 ayar saf altın ise 995 milyem olarak ifade edilmektedir.

Gremse altınlar, 40 milimetre çapındadırlar. Ağırlıkları ise 17,54 gramdır. Kulplu türleri bulunduğu gibi genellikle kulpsuz üretilirler. Kulplu gremse altınların ağırlıkları, 18,15 gramdır. Görüntüleri ise tam altınla aynıdır. Ön yüzlerinde Atatürk portresi bulunur. Arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi’ne ait ibare ile üretim tarihi yer almaktadır.

Canlı Gremse Altın Fiyatları ve Grafikleri Nasıl Yorumlanır?

Gremse altının canlı fiyat grafiği sitemizden anlık, aylık ve yıllık olarak 7/24 takip edilebilir. Fiyatlar yükseldi mi, düştü mü öğrenebilirsiniz. Önemli olan fiyat seviyelerinde yaşanan değişimleri doğru bir şekilde tahmin edebilmenizdir. Kıymetli madeni düşük fiyat seviyelerinden alarak, beklentilerinizi karşılayacak değerler üzerinden satmanızdır. Bunun için de kıymetli madenin değeri neden yükseliyor ve düşüyor hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Finans ve ekonomi alanında yazılan kitapları okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Böylelikle canlı altın grafikleri nasıl yorumlanır öğrenebilirsiniz.

Canlı altın grafiklerinin yorumlaması oldukça basittir. Fiyat ve zaman esaslı olarak bilgi veren anlık altın grafikleri sayesinde kıymetli madenin değerindeki değişmeleri öngörebilirsiniz. Genellikle ülkemiz yatırımcıları dolar veya Türk lirası karşılığında altın alım – satımında bulunuyor. Bu nedenle altın/dolar, altın/TL fiyat grafiğinin trend değişimlerini inceliyorlar. Güncel altın grafikleri sayesinde dalgalanmaları görüntüleyerek, ilerideki fiyat hareketleri hakkında fikir sahibi olabiliyorlar.

Gremse Altın Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Gremse altın fiyatları hesabı sitemizden yapılabilir. Sağ tarafta bulunan hesaplamalar kısmından gremse altının değerini hesaplayabilirsiniz. Yatırımlarınızı bilinçli bir şekilde yönettiğiniz sürece para kazanabilirsiniz. Geleceğiniz için maddi anlamda kaygı duymadan planlar yapabilirsiniz. Tüm bunlar için adımlarınızı sağlam atmalısınız. Teorik bilgilerinizi üst düzeye ulaştırmalısınız. Bunun için altın analistlerinin analizlerini takip edebilirsiniz. Finans ve ekonomiyle alakalı dergileri takip ederek, fiyat gelişimleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Buna göre adımlarınızı daha mantıklı bir şekilde atabilirsiniz. Başarılı yatırımcılar gibi yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Belli bir birikime sahip olan kişiler, hiç düşünmeden tasarruflarını Cumhuriyet altın türleri üzerinden değerlendirirler. Biraz birikime sahip olanlar ise daha çok gram, çeyrek, yarım gibi türlere yönelirler. Veya birikimlerini biraz daha bekleterek, düşük işçiliğe sahip olan türlere yatırım yapabilirsiniz. Çoğunluk bu türlere yatırım yaparak kazanç elde etmek ister. Bu kapsamda kulpsuz olanları tercih etmenizi öneririz.

Sonuç olarak, yatırım amaçlı kıymetli madeni alıp satmak istiyorsanız; tam altın ile benzerlik gösteren gremse altın yatırımı yapabilirsiniz. Birikimlerinizi bu tür sayesinde değerlendirebilirsiniz. Değerli madenin anlık fiyat değişimlerini izleyerek, beklentilerinizi karşılayacak fiyat seviyelerini belirlemelisiniz. Bu kapsamda sitemizde yer alan grafikleri izleyebilirsiniz. Hangi seviyelerden alım – satım yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Çevirici

USD
EUR

Haberler