Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Grayscale’in Varlık Değeri Bitcoin’deki Sert Yükselişle %900 Arttı

Dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments’in varlık değeri, Bitcoin Trust’ın halka açılmasıyla 20 milyar doların üstüne çıktı.
Grayscale’in Varlık Değeri Bitcoin’deki Sert Yükselişle %900 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

En bilinen ve en büyük işlem hacmine sahip olan bitcoin, 2020 yılında %300’den fazlar değer kazandı. Özellikle yılın bitmesine yakın haftalarda adeta tırmanışa geçen kripto para, geçen hafta 42 bin dolar sınırına kadar dayandı. Bitcoindeki sert yükseliş yatırım şirketlerine de kazandırdı.

Dünya’nın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale’nin varlık değeri bitcoindeki artışla %900 yükseldi.
Grayscale Bitcoin Trust Performansı
Kaynak: Yahoo Finance

2020 yılına 2 milyar dolarlık varlıkla başlayan şirket bu sayıyı hedge fonları, bağışlar ve emeklilik fonları gibi kurumsal yatırımcılardan gelen talep nedeniyle 20,2 milyar dolara yükseltti. Söz konusu artışta en büyük katkıyı Grayscale’in Bitcoin Trust’ı, yatırımcıları için işleme sunmaları sağladı.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, dijital para birimi varlık sınıfına yatırım yapmanın artık risk teşkil etmediğini söyledi. Kurumsal katılımla varlık değerlerinde anlamlı bir artış olduğunu dile getiren Sonnenshein, yüksek profilli para yöneticilerinin halka açık olan dijital para birimine yönelmeye başladığını açıkladı.

Grayscale Bitcoin önceki işlem gününü %3,67 değer kazancıyla tamamladı. Açılış öncesi işlemlerde ise %8’e yakın artış gösterdi. JPMorgan verilerine göre Ekim ortasından bu yana Grayscale Bitcoin Trust’a 3 milyar dolar akarken, altın ETF’leri 7 milyar dolar azaldı.

Bu arada şirket Twitter hesabından yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava açılan XRP Trust fonunu feshetmeye karar verdiğini duyurdu. Buradan elde edilen gelirin hissedarlara dağıtılacağı açıklandı.

Son 24 saatte %15’e yakın yükselen bitcoin TSİ 17:40’ta 39 bin 740 dolardan işlem görüyor.
Bitcoin 39 Bin Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

1 adet bitcoinin fiyatı 8 Ocak’ta 41 bin 950 dolarla tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Fakat bu rekoru kırdıktan sonra 12 bin dolar birden düşerek, 30 bin dolara indi. Son iki gündür yönünü yeniden yukarı çeviren kripto para birimi 39 bin dolar üzerinde hareket ediyor.

Birçok yatırımcının bitcoini tıpkı altın gibi güvenli varlık olarak gördüğünü söyleyen Sonnenshein, sürekli para basımına karşı da bir koruma olarak nitelendirildiğini açıkladı. Hedge fonu yöneticisi  Paul Tudor Jones, bitcoinin en iyi enflasyon koruması olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu