Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcı Coşkusuna Dikkat Çeken Grantham, Balon Riskine Karşı Uyarıyor

Bu yıl hisse senedi piyasalarında meydana gelen rekor yükselişe dikkat çeken yatırımcı Jeremy Grantham, şişen balonun patlamasının kaçınılmaz olduğuna işaret ediyor.
Yatırımcı Coşkusuna Dikkat Çeken Grantham, Balon Riskine Karşı Uyarıyor

Bir yıldan fazla bir zamandır yaşanan virüs salgınının, dünyada yayılmaya başladığı ilk dönemlerde küresel hisse senedi piyasalarında sert düşüşler yaşandı. ABD önemli borsa endeksleri ise ayı piyasasına girdi.

Fakat hemen ardından piyasanın trilyonlarca dolarlık fonlanması, yatırımcıların risk iştahının artmasını sağladı. Bu da hisse senetlerinin aşırı yükselerek, boğa piyasasına girmesine yol açtı. Dünya borsaları rekor seviyelerde seyrederken, uzmanlar balon olasılığına karşı yatırımcıları uyarıyor.

Ünlü yatırımcı Jeremy Grantham, daha önce hiçbir zaman balonla sonuçlanan bir boğa piyasası olmadığını söyledi.
S&P 500 Endeksi Rekora Yükseldi
Kaynak: Tradingview

Son dönemde özellikle bireysel yatırımcıların akın ettiği Wall Street’te hisse senetlerinin hızla yükseldiğini söyledi. Kasım ayında işlemde olan hisse sayısının 280 milyon olduğunu açıklayan Grantham, bunun Aralık’ta 4 kat arttığını belirtti.

Kurumsal yatırımcıdan ziyade, bireysellerin çok arttığını ve çok nadiren böyle bir yatırımcı coşkusu gördüklerini sözlerine ekledi.

Bireysel yatırımcıların tüm servetlerini piyasaya sürdüklerini söyleyen Grantham, özel amaçlı satın alım şirketlerine (SPAC) şirketlerindeki artışa da değindi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu,  SPAC’leri “özel olarak, bir birleşim ya da satın alım fırsatını belirli bir zaman aralığında finansa etmek için fon havuzu oluşturma amacıyla yaratılan” bir yatırım aracı olarak ifade ediyor.

Amerikan risk sermayesini sevdiğini söyleyen Grantham, ABD piyasalarını tercih ettiğini belirtti.
Nasdaq Endeksi Rekora Yükseldi
Kaynak: Tradingview

Dün Joe Biden, Donald Trump’tan görevi teslim alarak, ABD’nin 46. Başkanı oldu. Biden başkanlığı döneminin başlamasıyla birlikte ABD hisse senetleri yükseldi. S&P 500 endeksi 1937 yılından bu yana en iyi günlük artışını kaydederken, ABD vadelileri de yükseldi.

Nasdaq 100 endeksi ve Nasdaq kompoziti %2 yükseldi. Dow Jones endüstri endeksi kapanışta %0,83 oranında değer kazandı. Son dönemde Amerika’da olan gelişmelerin çok iyi olmadığını söyleyen ünlü yatırımcı, yine de risk piyasasının pozitif olduğunu aktardı. Gelişmekte olan pazarların ise ABD’ye kıyasla daha ucuz olduğunu sözlerine ekledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum