Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gram Altın Nisan Ayında Beşinci Aylık Kazancını Gösterdi

Gram altın fiyatı, Nisan ayında 2019’un en yüksek seviyesi olan 247 lirayı gördü. Böylelikle kazancını üst üste beş ay sürdürmüş oldu.
Gram Altın Nisan Ayında Beşinci Aylık Kazancını Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Gram altın, yatırımcısına Nisan ayında %6,6 getiri sağladı. Bununla birlikte değer kazancını art arda beşinci aya taşıdı. Özellikle dolar kurundan aldığı destek sayesinde geçtiğimiz ay pozitif bir seyir izleyen gram altın, Nisan ayına 230 lira civarında başlangıç yapmıştı.

Ardından yükseliş eğilimini sürdürerek 2019’un en yüksek seviyesi olan 247 lirayı gördü. Sonuç olarak Nisan ayını %6,6 pirimle 246,1 liradan tamamladı.

Gram altın değer kazançlarını üst üste beşinci aya taşıdı. Bu dönemde yatırımcıya %20,2 getiri sağladı.

Gram Altın Değer Kazançlarını Üst Üste Beşinci Aya TaşıdıYatırım Finansman Menkul Değerler Yatırım Danışmanlığı Yönetmen Yardımcısı Vahap Taştan, bazı açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda ons altındaki zayıf duruşa rağmen, dolar kurunun değer kazanmasının gram altın fiyatının yukarı yönlü trendini korumasına sebep olduğu, Taştan’a ait açıklamalardan biriydi. Ayrıca Vahap Taştan, ilerleyen günlerde dolar kurunun yönünün gram altın üzerinde belirleyici olacağını dile getirdi.

Taştan, gram altında izlenen 245-247 lira direncini bu süreçte önemli gördüğünü ekledi ve piyasanın buraları bir süre dinlenme alanı olarak göreceğini açıkladı. “Buna karşın gram altının 245 TL’nin üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareketin 265 TL direncine doğru devamını bekleyebiliriz. Olası bir geri çekilmede ise 240,5 ve 235 TL ana destekler olarak öne çıkmakta.” dedi.

Bir açıklama da İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ’dan geldi. Karadağ, önümüzdeki aylarda da gram altındaki değerlenmenin sürebileceğini dile getirdi.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda KaradağGram altının geri çekilmesini sınırlayan etkeni dolar kurunun 5,90 lira üzerindeki ısrarı ve Türkiye’ye yönelik risk algısının devam etmesi olarak belirleyen Karadağ, diğer taraftan ons altının 1.270 dolar civarında zayıf bir görünüm içinde işlem görmesinin aslında gram altın fiyatının 245 TL’nin altına doğru hareket etmesine neden olduğunu açıkladı. Bundan sonraki süreçte dolar kurunun hareketinin önemli olacağına vurgu yaptı.

Özellikle dolar kurunda 5.70 lira civarına doğru bir hareket meydana gelmediği sürece gram altında da 240 lirayı aşan bir seviyenin korunmasını beklediğini söyleyen Karadağ, yatırımcıların portföylerinde mevcut pozisyonlarını muhafaza etmeyi sürdürebileceklerini ifade etti.

Bunlara ek olarak, kademeli alımlar için 245 TL’den düşük fiyat hareketi ve hatta olası 240 TL ve bunun altına yönelik hareketlenmelerin değerlendirilebileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu