Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

473 TL’den İşlem Gören Gram Altında Kısa Vadede Oynaklık Sürebilir

Altın fiyatları yurt içinde ekonomi yönetiminden gelen açıklamalar, yurt dışında aşı gelişmeleriyle sert geriledi. Bu sabah ise dalgalı seyrediyor.
473 TL’den İşlem Gören Gram Altında Kısa Vadede Oynaklık Sürebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomik dönem vurgusu ile yaptığı açıklamalar döviz kurlarında ve altında sert düşüşlere yol açtı.

Erdoğan, “Faiz sebep, enflasyon neticedir ve bunu başaracağız. İnşallah buradaki engeli aşarak enflasyonu daha da aşağı çekeceğiz. Bunun için en kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte, ardından kademeli olarak orta vadeli hedeflerimize doğru indirmekte kararlıyız.” şeklinde konuştu.

Altının gramı bu açıklamaların ardından dün 466 liraya kadar geriledi. Haftanın dördüncü işlem gününde kayıplarının bir kısmını geri aldığını görmekteyiz.

Gram altın saat 10:26 itibarıyla %1,27 artıda 472,91 liradan işlem görüyor.
Gram Altın 473 TL
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Gram altın 6 Kasım’da 540 TL’yi aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Geçtiğimiz Cumartesi günü Merkez Bankası Başkanı değişikliğinin ardından pazar günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası açıklandı.

Her iki vazifeye de yeni isimlerin getirilmesi ve bunların ekonomide iyimserliği artıran açıklamaları döviz kurları ve altında bir miktar geri çekilme yarattı. Altının gram fiyatı pazartesi günü piyasaların açılmasıyla birlikte 530 TL’den 485 TL’ye kadar geriledi.

Haftanın diğer iki gününde inişli çıkışlı bir performans gösteren değerli metal dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla birlikte kayıplarını genişleterek 466 TL’ye kadar indi. Bu sabah ise yeniden ivmelenerek 474 TL barajını aştığını görmekteyiz.

GCM Gram Altın Analizi

Gedik Yatırım-Yatırım Danışmanı Onurcan Bal, altın fiyatlarında kısa vadede oynaklığın devam edeceğini öngörüyor. Dünya genelinde 52 milyonu aşan koronavirüs vakalarının zaman zaman değerli metalde yükseliş yaratacağını belirten uzman, aşının bulunduğuna dair haberlerin ise geri çekilme sağlayacağını aktardı.

Önceki gün Amerikan ve Alman iki şirket, birlikte yaptıkları denemelerde aşı çalışmalarından olumlu sonuç alındığını duyurdu. Bu haber küresel piyasalarda risk iştahını artırdı. Altın baskılanırken, borsa tarafında kazanımlar arttı. Uzmanlar bu nedenle salgın ve aşı çalışmaları haberleriyle, altının inişli çıkışlı bir tablo çizeceğini söylüyor.

Yurt içinde altın fiyatları rekor seviyelerden çok uzaklaşsa da, düne kıyasla pozitif grafik çiziyor.
Çeyrek Altın 771 TL
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Haberimizi hazırladığımız şu dakikalarda çeyrek altın %1,19 artıda 772 liradan, yarım 1.544’ten, Cumhuriyet 3.200’den, 14 ayar bileziğin gramı 271 liradan, 18 ayarın 347’den ve 22 ayar bileziğin gramı 434 liradan alıcı buluyor. Ons altın ise %0,32 pozitif hareket ederek 1869 dolardan işlem görmekte.

Analistler pandemiye bağlı olarak uzun vadede beklentilerinin altında yükseliş olduğunu söylüyor. Bunun en önemli sebeplerinin ise piyasada risk iştahının azalması ve faizlerin oldukça düşük seviyelerde olması olduğu belirtiliyor.

Ziraat Yatırım Ons Altın Analizi

Onurcan Bal yorumunda, “Altın genel olarak portföylerde tercih edilen bir yatırımcı aracı. Özellikle hisse senedi piyasalarında yatırım yapan yatırımcıların burada aldıkları riskleri hedgelemek adına altın tarafında pozisyonlarını koruyabileceklerini bu tarafa ağırlık verebileceklerini değerlendiriyorum.” ifadesine yer verdi.

Ons türündeki duruma baktığımızda, orta vadede 1825 – 1850 bölgesinin önemli aralık olduğu belirtiliyor. GCM Yatırım analistleri 1885 barajını aşmadığı sürece düşüş isteğinin devam edeceğini öngörüyor. Bu durumda 1863 – 1849 seviyelerine doğru geri çekilmeler görülebilecek. Teknik açıdan 1858 – 1863 arası destek, 1873 – 1878 arası direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu