Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gram Altın 3 Bin TL’ye Çıkar mı? Uzmanlar Yanıt Verdi

Altının 2024’te nasıl bir performans göstereceğine yönelik beklentiler gelmeye devam ediyor. Şirin Sarı gram altının 3000 TL’ye çıkabileceğini belirtti. İşte detaylar;
Gram Altın 3 Bin TL’ye Çıkar mı? Uzmanlar Yanıt Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca yatırımcı, güvenli liman olarak tanımlanan altının 2024’te nasıl bir performans sergileyeceğini merak ediyor. 2023’ün son aylarında güçlü bir duruş sergileyen altının 2024’te bazı faktörlerden güç alarak yeni zirvelere doğru hareketleneceği düşünülüyor.

Altın jeopolitik krizlerin, savaşların ve belirsizliklerin öne çıktığı süreçte yatırımcıların odak noktasına yerleşti. 2000 dolar üzerinde tutunmaya devam eden ons altın, en büyük gücü Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) 2024’te faiz indirimi yapacağına yönelik beklentilerden alıyor. Bunun yanında Rusya-Ukrayna savaşı, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar da altını öne çıkaran unsurlar arasında önemli başlıklar olarak karşımıza çıkıyor.

Gram Altın 3 Bin TL’ye Çıkar mı? Uzmanlar Yanıt VerdiKaynak: Paratic Piyasalar

Ons altın, 2 Ocak 21.31 itibarıyla 2064 dolarda yatay seyrederken gram altın yüzde 0,6 artışla 1970 TL seviyesinde işlem görüyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, A Para’da altın piyasasına dair yorumlarını ve beklentilerini paylaştı. Ekonomik durgunlukların ve jeopolitik risklerin altını desteklediğini söyleyen Sarı, rasyolara dikkat çekerek 2024’ün altının yılı olabileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Alt nedenlere bakıldığında büyümeye dair endişeler, enflasyon, jeopolitik riskler, enerji maliyetlerindeki yükseliş beklentileri, seçim belirsizliği gibi başlıkların altını güçlendirebileceğini paylaştı. Yatırımcıların enflasyon üzeri getiri bekleyişinde olduğunun altını çizen Şirin Sarı, ons altında teknik olarak 2500 dolara kadar bir yükseliş gerçekleşebileceğini ifade etti.

Gram altında ise ons altındaki ve dolardaki artışla beraber yükseliş beklendiğini vurgulayan uzman, 2024’te gram altının 2500 3000 TL seviyelerine gelebileceğini vurguladı.

Yine aynı gün içerisinde açıklamalarda bulunan Sarı, 2024’te borsanın, altının ve gümüşün ön plana çıkacağını paylaşmıştı.

Gümüş Beklentisi

Gram Altın 3 Bin TL’ye Çıkar mı? Uzmanlar Yanıt VerdiKaynak: Paratic Piyasalar

Gümüşün 2023’te altın kadar iyi bir performans sergileyemediğini hatırlatan Sarı, gümüşün daha fazla potansiyel taşıdığını ve hikayeye sahip olduğunu belirtti. Hem değerli metal hem de sanayi metali olarak gümüşün kullanıldığının altını çizdi ve 23,7 olan ons gümüş fiyatının hızlı bir şekilde 30 dolara doğru yükselebileceğini aktardı.

Kanada ABD, Avrupa ve Çin’de talebin azaldığını, bu noktada gümüş fiyatlarının sınırlı kaldığını ifade etti. Ancak 2024’te yeşil enerjiye yönelik yapılacak yatırımların gümüşü altından ayrıştırabilecek bir senaryo olabileceğini dile getirdi.

Ons gümüşte 30 doların üzerinde 50 dolara doğru ciddi bir yükseliş beklediğini paylaştı.

Ons Altının Performansı Belirleyici Olacak

Habertürk’e konuk olan Dr. Murat Turgut ise altın piyasasında dolar/TL kurundan ve ons altından kaynaklı fiyat hareketliliklerinin görüldüğünü söyledi. Yurt içinde kur korumalı mevduattaki çözülmenin de altına bir miktar talep getirdiğini paylaştı.

FED’in faiz artırımları konusunda belli bir noktaya geldiğini açıklamasının ve bundan sonra faiz artırımlarının kolay bir şekilde gündeme gelmeyecek olmasının altını desteklediğini belirtti.

Gram altın 2700 TL seviyelerini aşar mı sorusunu yanıtlayan Turgut, “Bu rakamların biraz afaki olduğunu düşünüyorum.” dedi. 2024’te Türk lirasının reel olarak biraz değerleneceğini düşündüklerini, bu ortamda altının yukarı yönlü bu kadar hızlı hareket etmesinin ancak yurt dışı piyasalardaki olağanüstü durumlarla açıklayabileceklerini bildirdi.

Döviz kurları hakkında da öngörüsünü paylaşan uzman, dolar/TL’nin yüzde 25 artabileceğini, 39-40 seviyelerine gelebileceğini ifade etti.

Altın fiyatlarında esas belirleyicinin ons altının yurt dışındaki performansı olacağını vurgulayan Turgut, altın tarafında sert yükselişleri konuşmak için erken olduğunu aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın