Yatırım yapmaya başla!

Uber’i Yenen Grab’in Yeni Hedefi Banka Hesabı Olmayan Müşterileri Kazanmak!

Grab’in kurucusu ve CEO’su Anthony Tan, Uber’in Güneydoğu Asya faaliyetlerini satın almalarından günler sonra konuştu. İşte Grab'in büyük planları...
Uber’i Yenen Grab’in Yeni Hedefi Banka Hesabı Olmayan Müşterileri Kazanmak!

Grab’in kurucusu ve CEO’su Anthony Tan, Uber’in Güneydoğu Asya faaliyetlerini satın almalarından günler sonra konuştu. Şirketin geleceğe yönelik hedeflerinden bahseden Tan, Grab’in finansal teknoloji alanına odaklandığını belirtti.

Banka hesabı olmayan pek çok kişi olduğunu belirten Anthony Tan, tıpkı Amazon gibi bu kitleye de hitap etmek istediklerini söyledi. İşte Anthony Tan’ın açıklamaları ve Singapurlu Grab’in planları…

Uber’i Güneydoğu Asya pazarında havlu atarak faaliyetlerini devrettiği Grab’in kurucusu bu olayla ilgili “sanırım bu hep hayalini kurduğum bir şeydi” dedi.

Uber Güneydoğu Asya Faaliyetlerini Grab'e DevrettiSan Francisco menşeli ulaşım şebekesi şirketini kendi pazarında yenmekten dolayı mutlu olduğunu belirten Anthony Tan, CNBC’ye yaptığı açıklamada bu zaferin kolay kazanılmadığını da ayrıca vurguladı.

Rekabetin uzun süredir sürdüğünü söyleyen Anthony Tan, Grab’in % 27.5’ini Uber’e devretmenin şirket için gayet doğru bir karar olduğunu dile getirdi.

Zira 2012 yılında yalnızca 10 çalışanla kurulan Grab’in CEO’su Anthony Tan’a göre % 27.5’lik hisse Uber’in faaliyetlerini devralmak için fazlasıyla değerdi.

Grab’in CEO’su Anthony Tan Geleceğe Yönelik Planları Gerçi Uber CEO’su da bu hissenin şirkete pek çok milyar dolar kazandıracağını söylemişti ama görünen o ki Anthony Tan yüzdelik hesaplar üzerine tartışmakla vakit kaybetmek istemiyor.

Zira Tan, bölgenin bir sonraki büyük problemiyle yani banka hesabı olmayan kitleye hitap etmekle uğraşıyor. Softbank ve Didi Chuxing’den 2 milyar dolarlık yatırım aldığından bu yana finansal servislerini geliştirmeye yoğunlaşan Grab, bunun için GrabPay’i piyasaya sunmuştu.

Geçen yıl Güneydoğu Asya’da mobil ödeme servisi GrabPay’i faaliyete geçiren Anthony Tan, müşterilerinin çoğunun bu uygulamayı kullandığını belirtiyor.

Anthony Tan GrabPay'i Yaymak İstiyorAyrıca şirket Aralık ayında GrabPay’in Malezya’daki restoranlarda, marketlerde ve e-ticaret sitelerinde kullanılabilmesi için Bank Negera Malaysia’dan e-para lisansı aldığını duyurmuştu.

Diğer taraftan; Grab bu alanda Uber’e kıyasla çok daha dişli rakiplerle karşı karşıya. Çünkü Çinli teknoloji devlerinden Tencent WeChat ile Alibaba da Ant Financial ile Güneydoğu Asya pazarında büyüme planları içerisinde olduğunu açıklamıştı.

Tan ise bu durum karşısında rakiplerini yenmek ya da onlarla mücadele etmek yerine işbirliği yapmak için açık kapı bırakıyor.

Grab Finansal Teknoloji Alanında İddialı “Ant Financial harika bir şirket” diyen Tan düşüncelerini, “Ant Financial ya da herhangi başka bir şirketle partnerlik yaparsak, banka hesabı olmayan kişileri nasıl kazanacağımıza ve bu büyük problemden nasıl kurtulacağımıza odaklanırız” sözleriyle açıklıyor.

Diğer taraftan; Grab için en zorlu pazarlardan biri de Endonezya olmasına rağmen Anthony Tan bu konuyla ilgili pek endişe duymuyor. Daha doğrusu; Grab gibi finansal teknoloji alanına yoğunlaşan yerli ulaşım servisi GoJek’in olduğu Endonezya pazarı için de epey iddialı.

Zira kendisinin de sık sık bulunduğu ülkede GoJek’in değil Grab’in dominant olduğunu düşünüyor. Ayrıca Endozneya’daki yatırımlarına devam ettikçe, Uber Eats’le birlikte yemek dağıtım alanında da liderliğe yerleşeceklerine inanıyor. Sonrasında ise Endonezya’da GrabPay ile daha da büyümeyi planlıyor. Kısacası; Grab ilerleyen zamanlarda büyük bir atağa hazırlanıyor gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum