Yatırım yapmaya başla!

Endonezya’da Büyümek için 1 Milyar Dolar Yatırım Alan Grab Daha Fazlasını İstiyor!

Güneydoğu Asya’nın Uber’i olarak da tanımlanan Singapur merkezli Grab, bugünkü açıklamasında 1 milyar dolarlık yeni fon sağladığını duyurdu. Detaylar aşağıda;
Endonezya’da Büyümek için 1 Milyar Dolar Yatırım Alan Grab Daha Fazlasını İstiyor!

Yükselişiyle dikkat çeken araç paylaşım platformları arasındaki Singapurlu Grab, bugünkü açıklamasında 1 milyar dolar daha yatırım aldığını duyurdu. Daha 2 ay önce Toyota’dan 1 milyar dolarlık yatırım alan Grab’in yeni fonu sektörde yankı uyandırırken, şirketin daha fazla fon için arayışta olması olayı daha da dikkat çekici hale getirdi.

Nitekim Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi Endonezya’da agresif bir genişleme planı izleyen girişimin son yatırım turundaki kaynakla birlikte 11 milyar dolar değerlemeye ulaştığı kaydedildi. Ayrıca Grab’in bu yıl Uber’in Güneydoğu Asya operasyonlarını aldığındaki değerlemesinin de 6 milyar dolar olduğu vurgulandı.

Grab’in Başkanı Ming Maa bugün verdiği demeçte, “değer katacağını düşündüğümüz belirli yatırımcılar için finansmanı sürdüreceğiz” dedi.

Grab’in Başkanı Ming Maa AçıklamaGirişimin hem finansal hem de stratejik açıdan küresel yatırımcılardan ciddi talep gördüğünü dile getiren Ming Maa, bununla birlikte birincil halka arzın kısa vadede şirketin odak noktası olmadığını söyledi.

Singapurlu girişimin 1 milyar dolarlık son yatırımının ise küresel varlık yöneticisi OppenheimerFunds, Çinli Ping An Capital, Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen’ın Vulcan Capital’i, Macquarie Capital ve Lightspeed Venture Partners gibi firmalardan geldiği bildirildi.

İlaveten; Grab’in halihazırdaki yatırımcıları arasında Çinli Didi Chuxing ve Japon Softbank’ın olduğu da hatırlatıldı.

Grab 1 Milyar Dolar Daha Yatırım Aldı Yeni kaynakların, Singapur, Vietnam ve Tayland’da büyüme planları yapan Endonezyalı Go-Jek’le rekabet etme gücünü artırmak için kullanılacağı bilgileri de verildi. Zira 250 milyondan fazla nüfusuyla Endonezya’nın öncelikli bir pazar olduğu, girişimin burası için büyük planlarının bulunduğu kaydedildi.

Zaten Grab CEO’su Anthony Tan da daha önce verdiği bir röportajda Endonezya pazarı için iddialı olduklarını anlatmıştı.

Grab Yatırımı Endonezya'da Büyümek için Kullanacak Öte yandan; araç paylaşım girişimi kendisini djital ödeme ve gıda dağıtımı gibi hizmetler sunan bir tüketici teknolojisi firmasına dönüştürmek istediğini aktardı. Başkan Ming Maa, fonun büyük kısmının Endonezya’ya gidecek olmasıyla ilgili; “Endonezya büyük bir pazar ve yatırımcılarımız buraya yatırım yapmaya devam etmemizi istiyorlar” ifadesini kullandı.

Maa ayrıca 2018’de 1 milyar dolarlık gelir elde etme yolunda ilerlediklerini; “bu bölgede 1 milyar dolar gelire ulaşan ilk teknoloji girişimi olacağız” diyerek anlattı. Uber gibi halka arz tarihi verme taraftarı olmadıklarını söyleyen Maa, “şu anda öncelikli planımız bir IPO değil, ileride mutlaka halka açılacak olsak da şimdiki odak noktamız sadece müşterilerimize hizmet etmektir” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum