Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Bu Halka Arzda: Çates Katılım Endeksine Uygun mu?

Borsa İstanbul’da işlem görmesine sayılı günler kalan Çates Elektrik’in halka arz tarihi açıklandı. Yatırımcıların merak ettiği bilgileri sizler için derledik.
Gözler Bu Halka Arzda: Çates Katılım Endeksine Uygun mu?
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 22 Kasım’da paylaştığı duyurusunda Çates Elektrik Üretim A.Ş’nin halka arzını onayladı. Zonguldak’ta kurulan şirketin halka arz tarihi, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklandı.

Şirketin halka arzına liderlik eden İnfo Yatırım tarafından yapılan açıklamada halka arz tarihi 30 Kasım ve 1 Aralık olarak paylaşıldı.

Çates Elektrik Üretim, CATES koduyla 57,15 TL’den halka arz olacak. 1,8 milyar TL halka arz büyüklüğüne sahip şirketin halka açıklık oranı yüzde 20 seviyesinde. Süreçte yatırımcılara toplamda 33 milyon 50 bin adet lot dağıtılacak.

Dağıtılacak Pay Miktarı (Tahmini)

2.1 milyon katılım – 11 lot (628 TL)

2.5 milyon katılım – 10 lot (571 TL)

GCM Yatırım Banner

2.9 milyon katılım – 8 lot (457 TL)

3.3 milyon katılım – 7 lot (400 TL)

3.7 milyon katılım – 6 lot (342 TL)

4.1 milyon katılım – 6 lot (342 TL)

4.5 milyon katılım – 5 lot ( 285 TL)

İzahnamede yer alan bilgilere göre şirketin katılım endeksine uygun olduğu belirtildi. Şirketin halka arzı bireysel yatırımcılar için eşit dağıtım yöntemiyle gerçekleşecek. Çates Elektrik, halka arzdan elde edeceği geliri mali borçların azaltılması ve şirketin mevcut operasyonlarını geliştirmek için kullanacak.

Şirket, 2022’de 3,3 milyar TL hasılat ve 762 milyon TL brüt kar, 2023’ün ilk yarısında 1,8 milyar TL hasılat ve 303 milyon TL brüt kar açıkladı.

Şirket Hakkında Bilgiler

Çates Elektrik, Zonguldak Çatalağzı’nda kurulan Çatalağzı Termik Santrali ile bugün toplam 314,68 megawatt kurulu güç, yıllık 2.386 GWh yıllık üretim kapasitesi ile milli kaynaklarla elektrik üretimi yapıyor.

Elektrik arz güvenliğinin sağlanması amacıyla milli kaynakları kullanan santraller, büyümekte olan ülke sanayisinin artan elektrik enerjisi ihtiyacına katkı sağlamayı hedefliyor.

Bu çerçevede şirket Türkiye’nin elektrik santralinin yaklaşık yüzde 2,25’lik ihtiyacını karşılıyor. Türkiye’nin ilk ve tek yerli taş kömürü santrali olan Çatalağzı Termik Santrali’nin Zonguldak gibi Türkiye’deki en zengin kömür rezervlerinin olduğu lokasyonda bulunmasının deniz kıyısındaki konumu ile benzerlerinden ayrıldığı vurgulanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.